| Udristioiu_Alin_1995 a întrebat:

Aam si eu o problema cu piciorul stang, de ceva timp m-i s-a umflat glezna piciorului de nu se mai vad acele doua oase si de astazi mi-au aparut si niste pete rosii care produc mancarimi si sunt intinse de la glezna pana la mijlocul tibiei in sus...Care ar fi problema? Vreau raspunsuri clare nu. trebuie sa consulti un medic. sau ceva de genul.pentru ca vreau sa stiu ce ma asteapta chiar daca pana la urma tot la medic ajung.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Un raspuns "clar", precum doresti, ti-l da medicul ---eu doar presupun!
"Flebita superficiala - aceasta debuteaza destul de lent, prin aparitia locala a unei zone rosii si inflamate. Portiunea de piele poate fi tare si fierbinte, iar pielea din jurul venelor poate fi pruriginoasa si umflata. Manifestarile se pot inrautati mai ales in prima parte a diminetii. Posibil sa apara si febra. Uneori, flebita poate sa apara la locul unde a fost introdusa o linie intravenoasa. Zona inconjuratoare poate fi inflamata si umflata. In cazul in care este prezenta infectia, simptomele pot include roseata, febra, dureri, umflaturi sau chiar descuamarea pielii."--- vezi sursa:http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-ale-venelor/flebita_11585

| Latescu_Cristina_1996 a răspuns:

Cel mai probabil problema e în unul din ligamente, dacă te doare asta e problema, dar cu petele roșii poate să fie coincidență sau nuștiu