| piticull a întrebat:

acum 2 saptamani ma jucam cu niste colegi trantea.
Si deodata a sarit un coleg gras de vreo 100kg pe spatele meu si eu ca sa il dau jos l am aruncat peste umarul meu drept. Si deodată a inceput sa ma doara in interiorul umarului (osul sau muschii), chiar si cand intorceam capu in partea stanga sau cand il lasam pe spate.
In prima noapte ma sculam intr una de durere.
Dupa a inceput sa ma mai lase. Dar problema e ca, daca ridic mana dreapta ma doare, daca trag aer mult in piept ma doare, daca stranut ma doare infernal.
Nu stiu ce sa mai fac mi am dat si cu puterea ursului si fara un efect.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La radiografiere se pot numara oasele rupte - daca au fost.

| piticull explică (pentru Bula):

Si daca nu sunt rupte?

| Bula a răspuns (pentru piticull):

In functie de starea oaselor, muschilor si ligamentelor se trateaza in mod diferit.
Pana ce nu se stie excr ce ai, nu se poate nici trata corect.

Durerea este semnalul de alarma a organismului ca ceva nu e in ordine.
Cu cat e mai puternic, cu atat problema sesizata este considerata mai grava.

Daca nu tratezi bine sau nu tratezi la timp, un os rupt se poate suda incorect, producandu-ti dureri chiar si la eforturi mici sau chiar si la miscari banale.
Nu merita sa risti, daca se poate rezolva fara urmari pe viata!

| Alexul99 a răspuns:

Te duci la spital, simplu.

| rrrp a răspuns:

Exact asa -- te duci la spital si iti fac o radiografie. se uita cineva pe ea si iti spune exact ce ai.

cel mai probabil nu e nimic rupt pentru ca te ai fi dus pana acum deci ori ai facut luxatie de umar (daca zici ca te doare umarul) si atunci nu e grav si ti trece repede, ori ai fisura de ceva si atunci iti trece in vreo 2-3 saptamani...

fisura e o crapatura superficiala si iar nu e grava.
am avut si eu fisura (am cazut pe o piatra) si m au legat si am stat 2 saptamani cu mana legata de minetongue. pentru ca la umar nu au ce sa i faca altceva. si tot asa nu puteam sa dorm noaptea pe partea aia.

la spital afli sigur dar stai linistit ca nu e nimic grav big grin.