| rumi36 a întrebat:

Salut TPU, acum 2 zile am incercat pentru prima data sa ma dau cu tus lichid la ochi, dar cum nu imi iesea si nu aveam demachiant la indemana am udat o bucata de hartie igienica si am inceput sa frec zona din jurul ochiului pana a iesit tusul dar m-am inrosit si acum acea parte se simte aspră la atingere, aveți o poză aici, https://ibb.co/Rptdfdp.(este mult mai rosie decat in poza)
Credeti ca o sa se vindece rana? Pana acum m-am dat cu crema de galbenele.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu pune crema de galbenele in ochi, ca-i mai rau!
Spala ochiul cu ceai de musetel si NU mai pune deloc creme, tus, creioane sau farduri pe ochi.
La 14-15 anisori lasa tusurile de ochi si fardurile, ca nu-i normal sa le folosesti atat de mica!

| MorcovMajestic a răspuns:

Se vindeca dar nu te mai freca cu hartie igienica discurile exista cu un scop