| SNAXOERS a întrebat:

Acum 4 ani am reusit sa imi sparg un dinte, cel din fata.
Abia acum un an am fost sa imi completeze dintele rupt pentru a arata normal iar acum cateva zile am observat o mica crapatura pe mijlocul unirii dintre dinte si completarea lui.
E de rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

De multe ori, exista o linie usor vizibila la imbinarea dintre 2 materiale, care nu afecteaza sanatatea dintelui.
Daca a aparut o mica crapatura, mergi inapoi la dentist, sa rectifice si sa umple crapatura, inainte sa cada plomba care ti-a completat dintele.
Totul se face acum, fara durere, cu usurinta si doar la o fractiune de pret, pentru ca, operatiunea este minora.
daca nu o rezolvi imediat, crapatura se poate largii si dintele se poate sparge, necesitand o alta operatiune masiva, sau chiar o extractie.