| Ionut58282856 a întrebat:

Am un dinte ciobit, Am dat cu o foaie intre dinti ca simteam ceva si era o bucata de dinte. Am scos-o si am putut sa o sparg in mana. Stiti cumva cum pot sa o repar acasa? Nu m-ar deranja dar e jos si cand tin limba in gura (normal) se simbe crapatura. M-aș duce la medic dar mama nu are bani, de ce nu are bani? Ca e prea departe medicul si trebuie sa o duca pe sora-mea care are dintii buni. Dati-mi un sfat, o solutie ceva si fara chestii de incurajare ca nu ma ajuta sa imi repar dintele. Daca aveti vreo solutie o sa imi spal dintii mereu cu 1 ora dupa masa, orice, merg piliti? Doar sa scap de marginile ascutite

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Tartru este depunerea aceea galbuie de la zona de contact dintre dinte si gingie. Seamana cu calcarul. Cateodata se desprinde de pe suprafata dintilor si zona de ruptura are margini neregulate. Asta cred ca s-a intamplat si la tine si marginile acelea ti se par a fi o ciobire a dintelui...

2 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Daca ai scos ceva dintre dinti si ai reusit sa spargi acel ceva in mana, mai mult ca sigur ca nu era o bucata de dinte, ci o bucata de tartru. Zonele interdentare saunt greu de curatat cu periuta, oricat de des si de bine te-ai spala pe dinti, si sunt zonele cele mai predispuse la depunerile de tartru. De aceea s-a inventat ata dentara. Foloseste-o cu incredere.winking

| Ionut58282856 explică (pentru JackR):

Deci pe scurt exista niste bucati de mancare \bacterii care nu pot fi curatate cu periuta si trebuie ceva mai bun. Dar ar trebui sa ma duc la medic, ca m-am obisnuit dar nu stiu ce e ala tartru...

| JackR a răspuns (pentru Ionut58282856):

Tartru este depunerea aceea galbuie de la zona de contact dintre dinte si gingie. Seamana cu calcarul. Cateodata se desprinde de pe suprafata dintilor si zona de ruptura are margini neregulate. Asta cred ca s-a intamplat si la tine si marginile acelea ti se par a fi o ciobire a dintelui...