| anonim_4396 a întrebat:

sunt ingrijorat, azi dimineață am observat sub maxilar/barbie un ganglion umflat in interiorul barbiei, se observa umflatura, uneori ma doare, dar cand palpez nu prea doare. Ca mentiune am un dinte crapat de cateva zile si cred ca de acolo a pornit totul deoarece probabil dintele crapat/rupt s-a infectat. Ce imi recomandați să fac? Ce tratament as putea urma? Acum in pragul sărbătorilor nu cred ca mai dau de medicul de familie. Am sa scot oricum dupa sarbatori dintele dar as vrea sa urmez un tratament de antibiotice, poate rezolv ceva pana ajung la medic. Va rog sa imi recomandati niste antibiotice/sfaturi pentru remediere. Multumesc si sarbatori fericite tuturor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna ziua,
Plecand de la premisa ca d-voastra ati intuit deja sursa inflamatiei, nu va raman foarte multe de facut.

In acest sens puteti sa mentineti o igiena bucala stricta (periaj dupa fiecare masa + apa de gura + ata dentara) si sa luati AINS (nurofen) in cazul in care durerea devine deranjanta.
Un dinte spart inseamna din start o vizita la stomatolog, asa ca, nu asteptati si mergeti dupa sarbatori la cei care au deschis (macar pentru diagnostic si antibioterapie locala daca se impune). Este posibil sa inceapa chiar trat. pe canale daca programul de lucru ii permite.

Daca la consultul stomatologic va spune ca nu dintele este cauza ganglionului umflat, mergeti la medicul de familie pentru investigatii suplimentare si trimitere la specialist daca este cazul.

Sarbatori cu bine! happy

Ca si complerare:
ganglionii submandibulari se "umfla" de regula cand dreneaza infectii cu localizare in aria lor. Reactia este normala (e normal sa doara daca au drept cauza un proces infectios, nu ca cei din neoplazii care NU dor) insa nu va trece pana la rezoultia procesului infectios.

Puteti trai fara probleme 3-4 zile cu un ganglion marit. Nu va panicati si nu incepeti sa abuzati usturoiul sau luati antibiotic fara a avea o schema de tratament.
(dupa trat pe canal, este posibil si probabil ca ganglionul sa revina la normal fara sa fie nevoie de antibioterapie)

1 răspuns:
| zilog a răspuns:

Nu îl mai atinge 4 zile si ținel sub observație
mănâncă usturoi mult si lămâi sau grepfruit și aștepată vezi ce se întâmplă in astea 4 zile
dacă se mai umfla înca unul sau începe să te doară sub ureche intre maxilar si ureche
atunci mergi la doctor poate fi un inceput de oreon...

dar de multe ori lucrurile astea trec singrue in maxim 4 zile cu multă vitamina c si usturoi