| TheCriminal91 a întrebat:

Acum cateva minute am dat cu dintele de scaun.Este dinte de os nu stiu neaparat daca se misca. Vreau sa va zic ca eu port si aparat fix. Dupa ce m-am lovit, mi-a curs putin sange si a trecut.Inca ma doare putin si vreau sa va zic ca daca dintele se misca, el se va regenera la loc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| andreeattr a răspuns:

Chiar daca nu ti se mișcă, tot e posibil sa ai o fractura. Vorbește cu medicul ortodont, daca lovitura a fost puternica, vei avea nevoie radiografie ca sa se asigure ca e totul ok.

| Drimmero a răspuns:

Nu, daca e permanent nu.

La dentist urgent, ti se misca spui? Sau doar ti se pare? Ti-l vor cimenta

| TheCriminal91 explică (pentru Drimmero):

Nu se misca, doar ma doare si din cate am auzit eu se va regenera, iar oricum acum dentistul este inchis

| Drimmero a răspuns (pentru TheCriminal91):

Ai dintii permanenti? Daca da, nu se vor regenera,, era bine.

E bine daca nu se misca, iti va trece si durerea.

| TheCriminal91 explică (pentru Drimmero):

Nu se misca din fericire dar eu asa am auzit