| Sebii230402 a întrebat:

Am si eu o problema. Ma lovisem mai demult la dintele din fata, de sus, se misca. azi m am lovit cu o minge de baschet destul de rau. Mi se misca mai rau. M am lovit cam acum 5 ore. Ma doare. cand m am lovit a curs sange. Nu vreau sa ma duc la dentist. Nu vreau sa imi cada dintele. se fixeaza singur? Se misca cam 1 cm cred. ajutor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PisiGirlForYou a răspuns:

Acum cativa ani mi s-a intamplat acelasi lucru cu dintele din fata, numai ca m-am lovit cu o bara de fier.Nu am vrut sa ma duc la dentist din acelasi motiv si pana la urma s-a fixat singur.E un pic distanta de celalalt, dar nu dramatic.E ok.Deci lasa-l ca se fixeaza singur, numai sa nu pui mana la el.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Costache_Teodora_1989 a răspuns:

Nu se fixeaza. Posibil ti-a fracturat radacina, daca nu cumva s-a si rupt putin. fa o radiografie dentara cel mai bine. e posibil sa iti cada daca musti ceva tare, sau daca te mai lovesti. nu mai are stabilitate. mai bine mergi la medic cat inca il mai poate fixa, nu atunci cand o sa cada!

| PisiGirlForYou a răspuns (pentru Costache_Teodora_1989):

Va spun eu ca se fixeaza.Nu as vorbi daca nu mi s-ar fi intamplat.La mine a fost mult mai rau, am sarit pe o chestie stricata din fier si odata ce am sarit mi-a venit direct in dinte o bara de mi-au zburat fulgii. Evident, am fost speriata si voiam sa merg la dentist, dar tata a insistat sa-l las sa se fixeze. Uite ca s-a fixat.