| Bl4cKLy0n a întrebat:

Acum cateva ore, numai aud bine cu o ureche. Dimineata, nu am auzit deloc cu acea ureche, dar am desfundat-o. Nu am tras curent si nici nu am vreo infectie, cum as putea sa rezolv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| crybaby220 a răspuns:

Hei! Du-te la doctorul de familie. O sa iti faca spalaturi interne. Are o seringa de aluminiu cred si iti scoate dopurile de ceara cu ea. Am făcut asta de vreo 4 ori, sa nu te sperii ca nu doare deloc, chiar e o senzatie plăcută. Baftă!

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu lasa pe nimeni sa iti umble in urechi, mai ales doctori din astia parliti de familie.Asa sa se uite doara e ok, dar spalaturi pfff parereea mea este sa nu faci chestii ce se faceau acu 100 de ani, adica spalaturi, te pot lasa aia si surd laughing. Daca ai dopuri de ceara cum spune cineva aici alea se vad prima data, deci nu gata hai nu mai auzi hai sa te spalam in urechi. Poti sa ai o infectie dar in partea ailanta de timpan, daca intelegi ce zic. Urechea este un canal de la exterior care duce la nas, acolo iese.Pe undeva la mijloc sau vorba vine mijloc ai timpanu si restul de piese ale urechii interne.Ei dopurile alea de ceara se formeaza aici in partea de la exterior.Dar in partea ailanta de timpan acolo poti avea ori infectie, de regula f usoare dar care iti obtureaza acel canal, nu de tot dar destul incat sa ai senzatia aia de infundat.
Deci daca la un control, controlul asta se face cu asa o scula f mica se uita ala in ureche si daca e priceput iti spune in secunda 2 ai ceara sau nu ai.Deci nu te repezii sau doctoru ala sa-l lasi sa se repeada fara sa stie sigur ca ai dopuri sa te spele.In caz ca nu ai, atunci problema e pe partea cealalta, acolo nu ai cei face, acolo trebuie doara sa iei antibiotice, daca cineva spune altceva il lasi sa vorbeasca.Am vazut in RO oameni nenorociti de aceste spalaturi.Eu in afara nu am auzit sa ti se faca spalaturi cu apa si ce se mai face in RO.Dar na fiecare cu metoda lui, dar romanii doctori nu le pasa, pentru ca pe ei nu-i poate trage nimeni la socoteala de fac ceva magarii.Nu ati vazut chiar de omoara si ooameni, nu-i vina lor, eventual sal dea afara de unde lucreaza sin rest omu ramane surd, mutilat etc.

| teo530 a răspuns:

Du-te urgent la medic pana nu face vreo problema grava, macar la medicul de familie sa te duci.

| alex15ccc a răspuns:

Mai bine du-te direct la orl, la specialisti adevarati, medicul de familie nu te pote ajuta cu prea multe