| Teodor176 a întrebat:

Salut TPU! Am 1, 75 si am 17 ani, tatal meu are 1, 72, iar ceilalti din familia mea au toti peste 1, 80. Eu am suflu sistolic si mi s-a spus ca mi s-a incetinit cresterea si asta am vazut pe pielea mea. Am avut un boom in clasa a 9 a in care am crescut 10 cm intr-un an cu sala si am urcat de la 45 de kile la 59. Credeti ca o sa depasesc pragul acesta? sau o sa stagnez aici?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DrMihailoviciS a răspuns:

În general, creșterea în înălțime poate fi influențată de mai mulți factori, inclusiv de moștenirea genetică, nutriție, nivelul de activitate fizică și sănătatea generală. Este posibil ca tu să fi avut un avans rapid în creștere într-un an și să întâmpini acum o perioadă de încetinire a creșterii, ceea ce poate fi normal în timpul adolescenței.

Există unele măsuri pe care le poți lua pentru a încuraja creșterea sănătoasă, cum ar fi asigurarea unei alimentații echilibrate, bogate în proteine, vitamine și minerale, precum și menținerea unui nivel adecvat de activitate fizică.

În ceea ce privește depășirea pragului actual de înălțime, este dificil să se facă previziuni precise, deoarece acest lucru depinde în mare măsură de factori genetici și individuali. Este posibil să mai crești în înălțime în următoarele luni sau ani, dar acest lucru poate varia de la o persoană la alta.

Sper că te-am ajutat! Doamne ajuta!
Dr. Mihailovici V.S

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Indiferent daca o sa mai cresti sau nu (eu zic ca, da), nici la 1, 75 m nu esti mic de inaltimewinking

| Anonimul151 a răspuns (pentru Simpatic):

Este destul de ok înălțimea lui. Eu am peste 1.90, și am probleme cu spatele. Și am doar 18 ani... Din cauza înălțimii încep și problemele de genul...Din păcate.

| Violleta2022 a răspuns:

Asta numai Dumnzeu iti poate spune.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cresterea in inaltime se opreste de obicei pe la 16-18 ani.In unele cazuri mai continua inclusiv pana la 21 de ani, insa nu cu diferente semnificative de 5-10 cm, daca asta iti imaginezi.

| ioana748 a răspuns:

Conform genotipului patern s-ar putea sa mai cresti vreo 2, 3 centimetri maxim.
Oricum, esti foarte bine.Un barbat normal, nu ai nanism.
Chiar nu ai de ce sa ti faci probleme.
Toate cele bune,

| Anonimul151 a răspuns:

Stai liniștit, este e destul de ok înălțimea ta. În orice caz, o sa mai crești și fără sa faci sală.

Problema e că atunci când ești înalt exista și dezavantaje. Nu doar avantaje...

Eu am peste 1.90, și am probleme cu spatele din cauza creșterii în înălțime care a fost cam bruscă... Și nu am făcut sală.

De obicei, cum spunea și altcineva creșterea se oprește pe la 18 ani, poate 19. Dar la unii poate dura pana la 21 sau mai mult. Dar asta depinde de la persoana la persoană.

| Standt a răspuns:

Inca mai ai de crescut. Iar daca in familie ai barbati inalti, vei mai creste.
Insa, atentie la acel suflu sistolic, nu mai fa efort prea mare. Lasa sala ca vei creste oricum.

| Nedea_Marius_1994 a răspuns:

Salut tinere, cel m ai probabil vei m ai creste inca cativa cm, Dar inaltimea nu este un motiv pentru care trebuie sa te ingrijorezi pentru Ca nu o putem controla la fel Ca sexul, culoarea pieli, familia samd, trebuie sa ne concentram pe chestile pe care le putem controla iar singura chestie pe care o poti controla este lumea ta interioara si pe tine, ce mananci la c'è te uiti ce scoti pe gura, sanatate

| JustAod a răspuns:

S-ar putea sa mai cresti pana la 1, 80, dar nu cred ca mai mult