| anonim_4396 a întrebat:

Am 12 ani si de fiecare data cand imi vine menstruatia simt o durere foarte mare in exteriorul vaginului. Oare de ce?(mentionez ca ciclul mi-a venit pentru prima oara acum 1 an si 5 luni daca e nevoie)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Durerea aparuta in perioada menstruala este considerata ca fiind "normala" daca se manifesta in interiorul abdomenului adica in uter sau in apropierea acesteia. Localizarea durerii in zona amintita adica in exteriorul vaginului dar intro portiune diferita de cea pubiana este anormala cu atat mai mult cu cat aceasta situatie persista din momentul aparitiei menstruatiei. Ar fi indicata consultatia medicala/ginecologica pentru a depista cauza si a interveni printrun tratament adecvat in rezolvarea respectivei afectiuni/probleme. Multa sanatate!

| Alexandru_Neamtu_1995 a răspuns:

Intreab-o pe maicata laughing

| Dmungureanu a răspuns:

Durerile în timpul menstruației sunt normale, multe femei și fete le au, dar dacã simți că acestea sunt foarte intense, persistente și au o caracteristică specială ar fi indicat să mergi la un medic. Uite un site care te-ar putea ajuta : http://m.stirileprotv.ro/lbin/mobile/index.php?article_id=3649591. Sper că ți-am fost de folos.