| DeathXD a întrebat:

Am 12 ani si ma doare in partea dreapta tita(sanul) cand trag aer in piept, nu chiar in todeauna, dar va rog ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Posibil sa fii facut o nevralgie intercostala. Cei care au spus de cancer...au glumit!
Sanul nu are legatura cu respiratia.Este o coincidenta ca locul dureros s-a localizat in dreptul sanului,dar de fapt acolo sunt si plamanii, si sunt si muschii intercostali, care isi modifica dimensiunea cand respiri si acolo e buba! Daca ar fi ceva cu el(cu sanul), te-ar durea tot timpul.
Ia un paracetamol sau un nurofen, si gata. Te-a tras curentul pe undeva, sau ai stat transpirata in frig.
Este bine sa ceri ajutorul parintilor, poate-ti face cineva o frectie cu un antiinflamator sau carmol.

| Azµre a răspuns:

Nu ai părinți?
De ce vii să ne întrebi pe noi?
Pe ei i-ai întrebat?
Vrei îți zic, ai cancer! Ești mulțumită?
Spune părinților pot fi multe cauze de la noduli, chisturi, răceli, etc.

| inconscient a răspuns:

Cred ca in curan iti va veni menstruatia sau doar creste si din cauza asta te doare! Spune-i mamei sau du-te la doctor, desi nu cred ca e ceva grav!

| Cristinell90 a răspuns:

E semn ca s-ar putea sa-ti vina menstrutia sau incepe sa iti creasca