| ImiPlaceBranza4 a întrebat:

Am 13 ani si de cateva zile m-i se zbate pleoapa ochiului stang odata la cateva minute. De 3 luni port lentile de contact si nu stiu daca se datoreaza de la ele. Vreau sa aflu o solutie cat mai repede. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da lentilele de contact jos si nu le mai purta vreo 2 zile sa vezi daca este cumva de la ele, sau ti-a crescut presiune oculara si trebuie sa mergi de urgenta la oftalmolog sa nu faci vreun glaucom.

2 răspunsuri:
| Jonas94 a răspuns:

Salut,
Spasmele musculare, inclusiv cele oculare, sunt cauzate de lipsa de magneziu din organism. Caută niște suplimente pe la farmacii, pe bază de magneziu. Carențele de magneziu, provoacă pe lângă știutele spasme musculare, și stări nervoase foarte accentuate, stări de neliniște.
Sănătate.