| anonim_4396 a întrebat:

AM 14 ani si imi tremura mainile si de multe ori am senzatia ca e cutremur(din cauza ca tremur eu foarte tare dar nu imi dau seama ). Am fost la doctora si mi-a spus ca e de la lipsa de calciu si mi-a dat niste pastile. Le iau de 2 luni si la fel. Mama zice ca mai trebuie sa le iau si din asta.
Eu cred ca este din cauza ca in copilarie am avut niste episoade mai nefericite o poveste lunga dar pe scurt - un unchi a sarit sa ma taie cu cutitul, venea acasa beat o batea pe mama, tata a batut-o pe mama iar mama de mai multe ori a sarit sa ma taie cu cutitul...
Ce credeti? Are vreo legatura acele episoade sau e de la ce a zis doctora?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Sunt de acord cu ce a spus Donsavas. Natura are mare putere de vindecare. Petrece cat mai mult timp in natura. Daca iei calciu sa iei atat cat iti va spune medicul; prea mult calciu formeaza pietre la rinichi. Si calciul ca sa se asimileze trebuie si vitamina D, iar aceasta nu se gaseste in alta parte decat stand la soare 10 minute/zi.
Cat despre partea psihologica nu spun ca est rea; dar cea mai bina este partea spirituala -sa te gandesti la Dumnezeu, caci este singurul care iti poate aduce pace in suflet si chiar vindecare totala.

| Dumbi a răspuns (pentru anonimg):

Dumnezeu nu il poate ajuta asa mult, daca el are ceva in minte, doar psihologul poate sa il ajute.

Mainile poate sa iti tremure ca iti troznesti degetele.(am uitat sa scriu mai sus)

| CrizaElectrica a răspuns (pentru Dumbi):

Dumnezeu este Cel care îl poate ajuta cel mai mult sa depășească anumite traume din copilărie. Dumnezeu poate face TOTUL!

| Dumbi a răspuns (pentru CrizaElectrica):

Da… Dumnezeu poate face un Skyscraper? Eu cred in Dumnezeu, dar esti cam exagerat si limitat.

Dumnezeu a creat omul ca sa fie mana lui dreapta, pe George numai un psiholog poate sa il ajute, nu un preot, nu Dumnezeu.

| CrizaElectrica a răspuns (pentru Dumbi):

Fără supărare, dar cred ca Dumnezeu ajuta oamenii prin oameni, și dacă nu ar fi El, nu am putea face, și nici realiza nimic. Prefer sa fiu "exagerat și limitat". O seara buna!

| CrizaElectrica a răspuns (pentru Dumbi):

P.S. Dacă nu ar fi dat Dumnezeu înțelepciune oamenilor, cu siguranța nu ar fi știut nici câte urechi are. Legat de Skyscraper. Bye!

| Donsavas a răspuns:

Ce zici sa-ti petreci tu mai mult timp in natura? Undeva la soare,lumina puternica,sa te obisnuiesti cu razele Soarelui inca de pe acum. Mai tarziu,cand se face cald si te poti imbraca mai scurt,ai putea sa te bronzezi putin. Calciul fara colecalciferol(vit D) nu se asimileaza.
Este posibil ca tu sa ai si o deficienta de magneziu si ceva vitamine din complexul B. Medicul nu iti poate spune cu exactitate daca magneziul iti lipseste intru-cat el se depoziteaza in organe repede,in sange aflandu-se foarte putin de fel. Poti sa mananci mai multe verdeturi sau sa iei ceva suplimente,nu strica,daca iti tremura mainile in general,ai spasme sau ti se zbate ochiul. Eu zic sa te inscrii la palatul copiilor sau la un club sportiv si sa-ti ocupi timpul cu problemele tale,eventual cu scoala,nu cu ceea ce se intampla in familie. Implicandu-te prea mult,ii provoci mai rau. Nu ai observat? Cel mai bine este sa-ti vezi pur si simplu de treaba ta,adolescenta/copilaria ta. Lasa astfel de treburi. Nu te privesc. Tu vezi-ti de relatiile tale cu femeia/femeile tale si de ceea ce vei face cand termini scoala definitiv. Acestea ar trebui sa fie preocupatiile tale. De multe ori,nici nu e nevoie de terapeut,psihiatru sau psiholog. E suficient sa-ti vezi de drum si sa te bucuri de viata TA,aia pe care ti-o faci TU cu MANA TA. Iesi in natura,stai pe-afara daca in casa e razboi! Parintii nu ti poti alege, insa prietenii da! Tine cont de sfatul asta si daca te simti abuzat, nu uita ca poti apela oricand la Protectia Copilului(fiind minor), Politie, Salvare sau la psihologul scolii(daca esti elev). Sanatate!

| Dumbi a răspuns:

Du-te la psihologul scolii, te va ajuta… Ce parinti cretini, Doamne… Oamenii astia trebuie pusi intr-o carcera, fara mancare, sa isi manance excrementele pana mor.
Suna la 116 111, numarul copilului.