Întrebare recomandată |

Cum sa scap de frica profunda? Imi este uneori frica sa ies afara singur..sau imi e frica sa nu fiu umilit, batut..si am ajuns sa ma sperii pana si de un stranut sau un balon de guma..deci a evoluat foarte tare..si intocmai stiu si cauza fricii..cand eram mai mic, tata ma batea si ma ameninta si cu cutitul la gat si ma speriam foarte tare..sau a venit odata un om beat si dadea cu picioarele in usa si incerca usa, iar eu eram singur acasa. Ajutati-ma va rog cum as putea sa scap de aceasta frica si sa fiu un copil normal.

13 Raportează Evaluează
Răspuns Apreciat de Editori
| a răspuns:

Cel mai bun ajutor ar fi un terapeut/cateva vizite la psiholog. Daca nu gasesti sau nu ai sansa sa vezi unul fata in fata, incearca alternative online gratis. Eu nu sunt psiholog dar sunt de parere ca singura cale sa-ti infrunti frica in cazul tau e prin terapia de expunere, altfel nu cred ca poti trece cu adevarat. Pune-te in situatii de "copil normal", daca ai un prieten mai extrovertit, lasa-te adoptat de el si introdus in cercul lui de prieteni ca sa te expui la mai multa lume. Sau pur si simplu cauta tu sa te expui mai mult pana reusesti sa treci peste. Nu-ti fie teama. Si in cel mai rau caz, daca te judeca lumea, ce se poate intampla? Cine te judeca nu te merita oricum ca prieten. Si pe deasupra, nu trebuie sa te lasi tu afectat de asta.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
9 răspunsuri:
| a răspuns:

Cel mai probabil suferi de anxietate sociala. Exista psihoterapie pentru asa ceva, cauta pe net un psihoterapeut in orasul tau. Sedinta costa vreo 100 lei dar merita. Singur nu prea ai sanse sa iti revii, trebuie sa te indrume cineva.

| a răspuns (pentru Bondarel99):

Exista sanse sa iti revii singur. Eu am reusit. 4 ani a durat, dar am reusit.

| a răspuns (pentru Anon31241212):

Pai psihologul nu face decat sa indrume pacientul, tot singur se trateaza. Dar ideea e ca nu poate sa stea fara sa faca nimic, frica trece atunci cand te expui la situatii care iti provoaca anxietate, daca sta inchis in casa si doar gandeste pozitiv nu se intampla nimic.

| a răspuns (pentru Bondarel99):

Pai am spus sa iasa mult afara. Eu am mers la psiholog si mi se parea aiurea. Ala pretinde ca te asculta, dar nu ii prea pasa sincer de problemele tale. Asteapta sa ia banii si cam atat.

| a răspuns:

Inscrie-te la un club de arte martiale (karate, judo).
Vei invata sa ai autocontrol si in jumat de an frica ta se va reduce considerabil.

| a răspuns:

Cati ani ai? Stai chill, este ceva normal sa simti frica, si adultii o fac la fel ca si copiii. Se trateaza doar in timp, cand te maturizezi.

| a răspuns:

In afara de raspunsurile de mai sus care au sugerat psiholog, trebuie sa intelegi ca frica este in mintea ta. Tu nu ai avut nici o vina pentru cauzele care ti-au provocat reactiile de acum.

De asemenea trebuie sa intelegi ca de-a lungul vietii vei mai fi in situatii de singuratate, de respingere sau violenta. Oamenii te vor judeca si este absolut normal. Toti facem asta.

Incearca sa faci lucrurile cat mai bine in viata si sa nu-ti fie frica de repercursiuni, oricare ar fi ele. Cat timp nu faci rau in mod voit, reactiile negative vor fi fie o forma de feedback, fie doar rautacioase.

Foloseste ce e bun, invata din orice si o sa fii bine. Acum capul sus, zambetul pe buze, gandul la patrie.

| a răspuns:

Ai anxietate sociala, agorophobie. Si eu am suferit de anxietate. Depinde de tine foarte mult. Terapiile alea nu s bune de nimic. Si nici pastilele. Trebuie sa te ajuti singur. Trebuie sa iti recapeti increderea in tine si in viata. Fricile pe care le ai nu sunt justificate si trebuie sa realizezi asta. Mergi cu incredere in viata si nu te lasa definit de o boala. Trebuie sa iesi mult afara cu prieteni, trebuie sa iti infrunti frica, altfel o sa te domine. Multa putere si sanatate iti doresc!

Răspuns utilizator avertizat
Răspuns utilizator avertizat
| a răspuns:

Du-te la un psiholog! El te-ar putea ajuta cel mai bine, crede-mawinking
Sincer imi pare foarte rau de tine, ce viata ai avut sad

| a răspuns:

Consulta un psiholog, parerea mea. Eu ma sperii de la orice si destul de tare da nu o consider asa o problema, bine mai am si o parte asa putin mai pshiopata de-a mea care ma ajuta da asta e partea a doua. Esti normal. Doar incearca sa fii pe faza mereu sa stai atent pe prezent si anticipeaza actiuni. Alte solutii nu mai stiu, dar merg pe prima varianta.