| iPaladinus a întrebat:

am 14 ani siam primit o lovitura puternica in partea din spate a umarului drept si cand misc mana ma doare puternic bicepsul tricepsul si locul unde m-am lovit. Au trecut 5 zile si nu mai ma doare chiar asa de tare am mai miscat mana, dar vreau sa stiu ce mai pot face sa imi treaca mai repede, deoarece vreau sa imi continui antrenamentele sau daca nu, sa imi treaca durerea cand misc mana fiindca nu pot face nimic. (Fara spital, bandaje etc vreau sa ma refac rapid)
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| geronimo11 a răspuns:

Poti folosi unguiente sau alifii pentru dureri, mergi la farmacie. Poti de asemenea sa faci niste miscari de incalzire cu mana dreapta, incepi foarte usor, faci asa un minut - doua si apoi grabesti ritmul pana ajungi la un ritm rapid fara sa te mai doara. Apoi relaxezi si mai repeti acelasi proces din cand in cand. Combinat cu unguientul, o sa-ti treaca repede.
Bafta!

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca locul unde te-ai lovit doare la apasare, atunci mergi repede la ortopedie pentru copii, sa-ti faca radiografie, sa vada daca nu e ruptura sau fisura!
Nu-i de joaca!

Dupa inca o saptamana (la doua saptamani dupa lovire), daca a fost ruptura sau fisura, incepe sa se "lipeasca" inapoi, dar daca nu se potriveste bine la loc, atunci toate viata vei putea avea dureri si sa nu poti folosi mana normal!

Daca la radiografie nu se vede nici fisura, atunci ai noroc, iar medicul iti va explica exact cum sa procedezi sa-ti revii.