| VladuT1337 a întrebat:

Salut TPU! Am 15 ani când eram mic am făcut varicela bubat și toate formele, sunt si vaccinat pentru varicela, de la un coleg de clasa care a avut am luat multi iar acum este a 3 a zi și sunt plin de bube cu lichid din cap până în picioare, mai ales pe gat, am mers și la medicul de familie care a spus că trec cu timpul și mi-a oferit o soluție mentolata pentru când voi avea mâncărimi. Vreau și eu sa știu cum evoluează ele, in cat timp îmi trec și când nu mai sunt contagios și pot sa merg la liceu deoarece voi pierde foarte multe lecții daca stau acasă. Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Trec cam în 3 săptămâni. Să nu te scarpini, că rămâne gaură.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cand ai fost micut, poate ca ai trecut prin scarlatină, rubeola, rujeola (pojar), nu prin varicela (varsat de vant).
Durează cam doua saptamani.
Un medic spune așa:

"Eruptia difera ca intensitate si durata de la o persoana la alta, dar vindecarea este numai dupa ce si ultima crusta s-a desprins. Pentru a nu lasa urme, este cu desavarsire interzisa ruperea crustelor ( aceste coji se lasa in pace sa cada singure). Dupa caderea ultimelor cruste, nu mai este considerata contagioasa, lasa imunitate."

Cred ca sunt cazuri rare in care varicela se face de două ori.

"Recupererea dupa infectia cu varicela determina imunitate pe viata la persoanele sanatoase; un al doilea episod de varicela nu este comun, dar acesta se poate inregistra la persoanele cu imunodepresie"