| VladuT1337 a întrebat:

Salut TPU! In liceul meu de o luna jumate din colegii mei din clasa au făcut varicela. Din câte am înțeles o fata a avut și a transmis la mai multi. Eu am aflat de la părinții mei că am avut varicela bubat și toate aceste forme când eram mai mic și varicela daca am făcut-o deja nu o mai fac (și sunt și vaccinat pentru varicela) însă inevitabilul s-a produs și m-am trezit ieri cu două bubițe cu lichid pe picior și bărbie iar azi am mai multe ca ieri și pare că apar tot mai multe. Nu știu dacă este de la varicela dau doar o răceală dar azi m-am trezit cu temperatura și dureri in gat. Vreau și eu să știu dacă e normal sa fac varicela daca am avut când eram mic și sunt și vaccinat și să-mi spuneți mai multe despre varicela (in ce interval de timp trece etc.) Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Două bubițe nu sunt încă simpom sigur de varicelă.

| Pocait01 a răspuns:

Dacă ai fost vaccinat și ai și făcut varicelă nu ar fi normal, dar nici imposibil să faci iară, virusul este oricum în tine.
Dacă nu ești obișnuit cu acele bubițe(adică dacă știi să nu fi avut regulat de la vreo alergie sau înțepătură de insectă) atunci clar ai varicelă și tu. Dar dacă ești vaccinat vei avea o formă mai ușoară.

| ZoliSzolga538252 a răspuns:

Salut! Parerea mea este ca ar trebui sa te consulte un medic ca sa vezi despre ce este vorba. Nu e inregula sa ceri sfaturi despre sanatate in mediul online deoarece poti primi raspunsuri de la persoane care nu sunt calificate sa dea sfaturi medicale si pot fi sfaturi care duc la agravarea sanatatii tale. Am mai auzit cazuri in care varicela a aparut de mai multe ori la o persoana deci nu este exclusa varianta ca si tu sa ai. Insa poate fi si alta cauza bubitor iar daca iei tratamentul nepotrivit s-ar putea sa inrautatesti situatia. Deci du-te la medic sa vezi care e cauza bubitelor. Multa sanatate si grija de tine!