| VladuT1337 a întrebat:

Salut TPU! Am 15 ani, am varicela de vreo 12 zile, toate bubele s-au transformat în coji însă eu nu am mai mers la liceu de atunci daca am avut varicela și am mare nevoie sa merg fiindcă am rămas în urmă rău de tot și trebuie să primesc note, însa tot am aceste bube peste tot pe gat și câteva pe fata. Vreau sa va cer sfatul, pot sa dau cu ceva sa cada mai rapid in 1-2 zile? Adică mă gândesc că nu mai sunt contagios daca sunt coji si nu vreau sa le rup dar nici nu mă pot duce in halul asta la liceu fiindcă se vede groaznic. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu umbla la coji. Lasa-le sa cada singure. Daca ai fost la medic, trebuia sa-ti spuna cand poti sa mergi la scoala.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu atinge cu nimic cojile alea, fiindca ramai cu gauri pe fata, pe viata!

| Violleta2022 a răspuns:

Uite asa va arata fata ta, daca incerci sa atingi cojile sau sa le scoti tu, inainte sa se usuce ele si sa cada:

Mergi la liceu cu masca chirurgicala pe fata si nu se va uita nimeni la tine.
dar nu fa greseala sa rupi nici macar 1 singura coaja, ca-i pacat sa-ti mutilezi fata.
https://cdn.knd.ro/......613500.jpg

Chiar vrei s aai fata ciupita de varicela, pe viata?