| Nicusor20042014 a întrebat:

Am 15 ani si 1.65 inaltime cu greutate de 55kg.
Cum as putea sa ma ingraș macar 5 kg?
De cate ori ar trebui sa mănănc pe zi?
Daca mănănc la fiecare masă până ma satur,ma ingraș?
Tatal meu a spus ca asa era si el, dar eu vreau sa fiu putin mai voinic, sa mai iau in greutate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Esti ok ca baiat, e o greutate normala pentru inaltimea si varsta ta.
Daca te ingrasi o sa pui GRASIME si prima oara se pune pe burta, banuiesc ca toti baietii vor abdomen plat nu colac de salvare.
Du-te si fa un sport daca vrei sa te dezvolti frumos si sa fii mai voinic.

| MJo a răspuns:

Nu te forța să îngrași. Cel mai mult contează metabolismul pe care îl ai. Iar dacă ai arderile rapide, asta înseamnă că ai slabe șanse. Eu am încercat același lucru, iar timp de vreo 8 ani nu am reușit deloc. Încearcă să faci sport, iar organismul va cere și va prelua doar cantitatea necesară de hrană pentru dezvoltare.