| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani si am ovare polichistice. Cand mama a aflat asta a fost extrem de suparata si inca e. Eu m-am impacat cu gandul si nu ma deranjeaza sa iau un tratament aproape toata viata, dar ce ma deranjeaza este ca o vad pe mama trista din cauza acestui lucru. Cum as putea face sa nu mai fie suparata? Ea nu a facut nimic rau si ma doare sa o vad asa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Este mama ta şi tu copilul ei, este normal să fie tristă pentru că ai această afecţiune destul de gravă şi trebuie să iei tratament.
Încurajeaz-o pe mama ta şi spune-i că o să fie totul bine. Explică-i că te-ai obişnuit cu ideea şi trebuie să accepte şi ea faptul că trebuie să iei tratament ca să nu se agraveze situaţia.
Ţine enorm de mult la tine şi suferă pentru că ai această problemă la ovare.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Heywinking! m-am documentat prima oara despre aceasta afectiune ca sa-ti pot da un raspunshappy
Du-te la mama ta si spune-i ca ai nevoie ca ea sa fie puternica(stiu ca nu e usor si pentru tine).
una din simptomele acestei afectiuni este depresia(cea mai periculoasasad )Restul simptomelor sunt controlabile(nu intru in polemica).
90% dintr-o "boala" o poti controla cu puterea mintii, sa stii si tu:*