| amadis a întrebat:

Buna tuturor celor care imi cititi povestea! astazi sunt 6 zile de cand nu mi-a dat nici un semn. pentru noi certurile sunt epice, adica vreau sa spun ca e a doua oara cand intervine un motiv pentru care nu ne mai vorbim. Situatia ei e un pic mai sensibila caci si-a pierdut sora intr-un acccident si inca nu a depasit acel moment deoarece a trebuit sa fie un spriin pentru mama ei (parintii ei fiind despartiti), nemaiavand timp si pentru ea pentru a "jeli".
Mai bine de jumatate de an in urma am fost foarte insensibil prin ceea ce am spus si am jignit-o enorm, mi-a reprosat ca nu o inteleg, drept pentru care a vrut sa se desparta de mine insa in cele din urma ne-am impacat. Acum suntem intr-o situatie asemanatoare pentru ceva ce am zis fapt pentru care ma condamna pentru insensibilitate, insa ceea ce ma deranjeaza este ca daca astazi spun ceva ce o doare si o face sa sufere, disimuleaza o situatie normala pana la sfarsitul zilei ca si cum totul ar fi ok insa a doua zi nu mai da nici un semn de viata.
Prima oara cand s-a intamplat nu puteam sa o pierd si as fi luat orice vina asupra mea doar pentru ai fi alaturi; acum poate ca as putea sa fac acelasi lucru insa cu ce pret
? E greu sa gasesti pe cineva pe care o consideri speciala,,... ce e de facut?

Tin la ea enorm insa niciodata nu i-am zis ca o iubesc,. la naiba, de fapt niciodata in viata mea nu a am zis si nu am scris cuiva ca iubescNici macar parintilor mei. E extrem de orgolioasa insa eu nu pot sa fac primul pas. Prin modul in care a reactionat nu mai am garantia zilei de maine, adica pentru ceva ce as putea zice astazi ea maine m-ar putea parasii, si nu pot sa traiesc mereu cu gandul acesta. si totusi o port in gand chiar si atunci cand si visez.
Vreau sa cred ca daca am insemnat ceva pentru ea imi va da un semn de viata, o invitatie indirecta, ceva care sa ma faca sa inteleg ca ii pasa, ca ii pare rau, ca tine la mine, insa acel semn intarzaie sa apara. Dimineata cand merg la munca deviez de la traseu si trec pe laga casa ei, iar seara fac aselasi lucru ca si cum as trece sa o vizitez; nu ma pot abtine! sunt confuz! as face orice pentru ea! orice! OARE ASTA INSEAMNA CA O IUBESC? daca si de data astaas lasa de la mine, oare cat va trece pana la o situatie asemanatoare?
Vreau pareri! Simt deja ca am pierdut-o. indirect cum sa o fac sa ma caute? Prietenii nu prea imi sunt de ajutor asa ca va intreb pe voi cei ce imi cititi "novela" cum credeti ca ar tebui sa procedez? va multumesc pentru intelegerea greselilor de ortografie,. si pentru pareri!

5 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Si,de ce nu-i bati la usa cu o floare in mana,intr-una din dupa-amieze?
O iubesti si o iubesti mult.
De ce lasi orgoliul sa te conduca si nu inima ta?
In momentul de fata,te-ai gandit pe ce se bazeaza ea?
Sa isi ajute mama,se bazeaza pe ea.
Sa depaseasca intamplarea tragica cu sora ei,se bazeaza pe ea.
Sa faca fata vietii cotidiene,se bazeaza pe ea.
E singura in fata vietii si tu o lasi sa fie singura!
Unde esti tu,sa o sprijini,sa o incurajezi,sa ii dai puterea sa depaseasca toate astea,macar mai usor,daca nu in totalitate!
Din ce spui,am senzatia ca si in relatia voastra ea se bazeaza tot numai pe ea,iar tu devii un fel de complicatie in plus!
Este o persoana puternica sau incearca sa fie asa,nu cere ajutor,nu roaga si plansul si-l plange singura!
Ai langa tine o femeie exceptionala,dar nu-ti dai seama.
Si pe cat e de puternica,pe atat e si de sensibila.Te iubeste si ea ca sa iti dea atatea sanse,rabda eroic sa o ranesti,dar ajunsa in siguranta,departe de tine,exact asta incearca sa faca,sa te uite,sa te scoata din inima ei,sa se dezintoxice,pentru ca in golgota-ul ei zilnic,nu are nevoie de o durere in plus.
Incerc sa-ti explic ca si ea te iubeste,esti adanc infipt in inima ei si asteapta de la tine,daca nu o poti ajuta,macar sa nu o dezarmezi,sa nu o dezamagesti,sa nu o descurajezi.
Cand traiesti printre ceilalti cu un strop de suflet cum e ea,nu ai deloc nevoie ca omul tau drag, singurul care iti mai poate aduce o urma de zambet, sa te loveasca sau sa te raneasca...
Dragostea este nevoia de a da celuilalt tot ceea ce e al tau si de a simti fericirea sau suferinta acestuia ca si cum ar fi ale tale.
Caut-o.Nu mai astepta.
Deja ai intarziat mult.

| 0IoAnA0 a răspuns:

Daca e orgolioasa ia.ti gandul ca ea va face primul pas mai ales acum. dupa cum ai scris unele pasaje reiese ca tot ea e de vina...dar nu stiu daca asta ai vrut sa zici. in orice caz daca si a 2-a oara ea ti.a reprosat ca esti insensibil la emotiile ei inseamna ca asa esti si ca ar trebui sa te schimbi. gandeste.te ca faci aceasta schimbare pentru ca o iubesti. fa tu primul pas si incearca sa fii intelegator daca la inceput e putin cam distanta si nu te sfii sa ii zici ca o iubesti. pur si simplu zi lucrul acesta si vei vedea ca o data ce au iesit cuvintele astea doua nu va mai fii greu. ma bucur ca tu o iubesti si sper ca ea sa te ierte. bafta!happy

| AnotherCatWoman a răspuns:

Hai salutare!
In primul rand schimba "tonul" ca pare tare demoralizant si deprimant. La urma urmei a fost doar o cearta si nu un capat de lume.
Ideea este urmatoarea: femeile sunt fiinte foarte sensibile. Da, chiar si cele mai puternice plang si dispera.
Din ceea ce descrii aici, ea trece printr-un moment dificil, si, chiar daca si tu iti doreste mai multa afectiune din partea sa, precum si un semn clar ca ii pasa si de tine, de nevoile tale, ea are mai multa nevoie de asta decat ai tu, in momentul de fata.
Gandeste-te ca a trecut printr-un sir de despartiri, de 'parasiri", iar dupa ce a pierdut-o pe sora sa si dupa ce tatal sau le-a parasit ( nu stiu care a fost ordinea cronologica, dar intelegi tu...), duce o lupta cumplita.
Daca simti nevoia sa fii cu ea si ai sentimentele frumoase pe care le descrii pentru ea, nu astepta sa te caute ea. Caut-o tu; are nevoie de tine.
Si nu uita, trece printr-o perioada foarte dificila si are nevoie de tot sprijinul posibil. Fii tu puternic pentru ea, caci cu siguranta se va revansa cand va iesi din depresia in care a cazut...
"Iubirea inseamna a fi doi si a nu fi decat unul. Un barbat si o femeie ce se topesc intr-un inger." – Victor Hugo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate daca nu poti lasa orgoliu inseamna ca n-o iubesti. iubirea e mai presus de orgoliu, de fapt sunt opuse, nu se discuta. barbat nu inseamna neaparat orgolios. orgolil poate fi si prostesc. poate ca e prostesc si din partea ei. insa fii tu mai puternic si depaseste mandria, iar daca tii la ea, inchide calculatorul si fugi la ea. bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai e clar ca esti indragostit lulea. Poate ar prinde bine sa-I spui si ei treaba asta. Nu e vreme sa stai s-astepti. Daca ea are probleme de comunicare fii rabdator si invat-o tu pas cu pas cum se face. Intr-o relatie sunt doi si se ajuta reciproc, va veni si vremea in care te va ajutta ea. Bafta!