| macmac03x a întrebat:

am 15 ani si am scolioza de 26 de grade, sunt increzator si am sa o repar mai mult ca sigur, dupa ce indrept coloana muschii se regleaza sau raman asa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intr-adevar, muschii indreapta coloana, iar pentru asta va trebuii sa faci exercitii zilnice si sa iti controlezi postura spatelui, minut de minut, cat esti treaz.
Dormitul trebuie sa se faca pe o saltea cat se poate de tare, pentru a-ti ajuta coloana sa se intinda si sa se poata remodela.
Statul in fata computerului trebuie sa fie de numai cateva ore pe zi, cat esti obligat sa faci oer online, in rest interzis, pentru ca pozitia proasta de la computer, te-a adus aici.
Mai sunt niste corsaje care iti obliga spatele sa stea drept, dar nu stiu daca iti permiti sale cumperi.
Forteaza-te sa stai cu spatele foarte drept, scotand pieptul inainte.
Probabil ca este nevoei sa mergi la un terapeut care face medicina sportiva sa faca cu tine exercitiile si tu sa le continui acasa.
O alta idee este sa te uiti pe internet, pentru vidouri care iti arata cum sa exersezi cand ai cocoasa si cum se poate indrepta.

| armiaso a răspuns:

Muschii indreapta coloana, nu invers happy