| anonim_4396 a întrebat:

Heii am scolioza lombara si am un mers mai aiurit, ce as putea sa fac sa corectez asta si sa imi indrept coloana?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Cat de grava e? Cate grade are si cati ani ai? Daca ai o varsta mai mica poti incerca cu exercitii. Te duci la un fiziokinetoterapeut si o sa iti arate el si o sa te invete ce exercitii sa faci in functie de scolioza ta. Mai poti incerca si sa-ti faci un corset care cu toate ca e foarte incomod si poate chiar dureros uneori eu tot zic ca e mult, mult mai acceptabil decat a treia varianta: operatia. Cam asta poti face.

| weirdfirefly00 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Cum a zis si el avand de adaugat faptul urmator: ia in serios chestia asta, nu trebuie nici sa te alarmezi prea tare daca nu e asa grav dar mergi la un medic bun si urmeaza-i instructiunile si mai ales daca esti inca copil, in crestere, cred ca conteaza foarte mult pentru ca acum ti se modeleaza oasele si poti sa corectezi totul prin exercitii sau corset sau ce mai exista. Deci nu lasa timpul sa treaca.

2 răspunsuri:
| Mirabela_Maria_1999_xAzi a răspuns:

Si sora mea a avut.canteaza de cate grade e curbura.se poate interveni chirurgical, poti purta corset sau daca e ceva mai usor poti face gimnastica medicala si inot.sora mea avea 40 de grade si a purtat corset cativa ani(pana la 18)si inca face gimnastica medicala, dar in general coloana nu se mai ibdreapta niciodata perfect insa asta nu o sa te incurce in a duce o viata normala