| micmic a întrebat:

am 15 ani ( sunt virgina ) si acum 2 saptamani mi a venit menstruatia, iar acum cateva zile am tot obsevat pete mici de sange si ieri mi-a venit din nou. Mai am si o stare de rau adica simt ca o sa cad jos, i-am spus mamei ca mi-a venit a 2 oara intr-o luna si a spus ca probabil am racit la ovare ( stiu ca ar trebui sa merg la doctor ) voi ce spuneti? ce alta " boala " ar putea fi pe langa racit? dau funda crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Fluture a răspuns:

E posibil sa fi fost stresata in ultimele zile si de aceea sa-ti fi venit asa. Linisteste-te. Mama ta e posibil sa fi avut dreptate. Daca starea de rau persista mergi la un medic.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost astfel de dereglări/scurgeri neregulate ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de scurgeri.

Sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* o dereglare hormonală
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......-anormale/

Cel mai indicat este un control URGENT la medicul ginecolog şi o ecografie!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune şi multă sănătate.

| andru10best a răspuns:

Medicul iti poate spune cel mai bine. Dar poate ai doar o dereglare hormonala.

| mostbeautiful a răspuns:

Eu zic sa nu te alarmezi...e posibil sa se fi intamplat asa datorita stresului. Daca nu mai apar si alte simptome si este doar o perioada de menstruatie normala nu te ingrijora.