| DeiuAndrei a întrebat:

am 16 ani si am varicela. De o zi ma tot ustura testiculele si mi s-au micsorat. Este normal? Le-am dat cu crema speciala pentru varicela insa degeaba... Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai grija sa nu te scarpini, fiindca raman urme pe viata!
In rest, va trece in 3 saptamani si vei avea imunitate pe viata impotriva acestei boli.
Odata cu trecerea bolii vor "creste" inapoi si testiculele, daca nu le iriti prin scarpinare sau cu lenjeria.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Bula):

Aproape* pe viata. happy

| ioanaKevlar a răspuns:

Varicela este o boala usoara. Majoritatea dintre noi o avem mai devreme sau mai tarziu in cursul vietii. Partea buna e ca o faci o data si scapi. Nu stiu daca pot aparea complicatii si care sunt acestea, insa poti ruga pe unul dintre parinti sa mearga la medicul de familie sa intrebe de problema pe care o ai. Era bine daca aveai numarul de telefon al medicului tau, ca il sunai si intrebai direct.