| anonim_4396 a întrebat:

Daca te lasi de masturbare excesiva, toate lucrurile vor reveni la normal?(Cu exceptia neuronilor, stiu ca aia nu mai revin) Spre exemplu mi s-au micsorat testiculele, vor reveni la normal daca ma las? Sau lipsa de concentrare si pierderea memoriei? Multumesc, dau funda.

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Nu te mai lua dupa aberatiile debitate de oligofreni. Masturbarea nu distruge neuronii si nu micsoreaza testiculele decat in cazul ca le aveai umflate (blue balls).

Am sa traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| Shaco a răspuns (pentru doctorandus):

Nu sunt debitate de oligofreni, s-a demonstrat ca masturbarea distruge neuronii si scade deci atentia, concentrarea si altele prin eliberarea de vitamine din corp cum ar fi testosteronul si alte proteine...e adevarat ca are si partile ei bune, dar are si efecte negative si creeaza dependenta

| doctorandus a răspuns (pentru Shaco):

In primul rand, neuronii se refac. Google neurogenesis.

O femeie pierde intr-o zi de alaptare mai multi nutrienti si minerale decat pierzi tu in 100 de ejaculari.

Vrei sa pui la loc substantele pierdute prin ejaculare? Mananca un gram de mar cu un gram de branza si un gram de paine cu un gram de unt, pe urma bea o lingura de apa.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Sperm%C4%83#Compozi.C8.9Bia_spermei_umane

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Shaco):

Probabil n-or fi oligofreni dar sigur sunt niste imbecili retardati. laughing

| claaau a răspuns (pentru Shaco):

Stai un pic, daca eu am 4 5 acte sexuale intr-o zi nu e echivalent cu 4 5 masturbari?

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Indiferent cat te-ai masturba, nu pierzi neuroni, nu ti se micsoreaza testiculele si nu suferi de lipsa de concentrare sau de pierdere a memoriei. Nici una din aceste probleme nu are absolut nici o legatura cu masturbarea sau cu abstinenta. Daca faci abzu de masturbare te poti alege doar cu probleme de potenta si acestea nu se vor rezolva de la sine, ci in primii ani de viata sexuala.

| Negoiu a răspuns (pentru Brigaela):

Şti ce poate fi cel mai nasol? Mânuţa să devină cea mai fidelă amantă şi să ajungi la concluzia că „toate femeile-s largi", niciuna neputând să facă concurenţă strângerii şi ritmului pe care le ai când eşti singur. Şi dacă mai ajungi şi să cauţi să te exciţi cu femeia şi pe urmă să aştepţi să plece dracului odată ca să te simţi şi tu bine, atunci chiar ai pus-o!

| Brigaela a răspuns (pentru Negoiu):

Nu cred ca e posibil pentru o persoana sanatoasa psihic. Sexul cu o partenera de care esti atras are mult mai multe satisfactii decat simpla ejaculare.

| wannabe a răspuns:

Masturbarea şi pornografia îi afectează pe toţi, ele duc la dependenţă şi astfel este distrusă viaţa sexuală a individului, cu efecte teribile pentru sănătatea sa biologică şi mentală. Gândiţi-vă că statisticile de acum vreo 10 ani arătau că în Statele Unite 70% dintre bărbaţi şi 30% din femei consumau pornografie şi 12% întruneau condiţiile unor dependenţe puternice de pornografie. Adică nu puteau să trăiască nici o zi fără un consum excesiv. Se poate vorbi mult pe tema aceasta. Dar să luăm de pildă doar creşterea frecvenţei relaţiilor sexuale cu persoane diferite. Acest lucru scade fetelor, potrivit studiilor desfăşurate în America, probabilitatea de viaţă lungă de familie şi fericită. De pildă studiul arăta că relaţiile cu 5 bărbaţi diferiţi ale unei femei fac ca aceasta să nu mai aibă mai mult de 30% şanse de viaţă lungă de familie şi fericită. Deci creşte probabilitatea divorţului.

Referință: https://altarulcredintei.md/......-fericita/

Nu crezi? Atunci ai dovezi clare peste 231 de studii, cărți și reviste de specialitate care au stat la baza realizării cărții „Pornografia - Maladia Secolului 21" scrisă de Virgiliu Gheorghe doctor în biofizică și bioetică:
https://pozephotoshop.files.wordpress.com/......ui-xxi.pdf

Nu ai timp să citești cartea? Te invit să urmărești concluziile muncii sale de cercetare:
Virgiliu Gheorghe - Efectele devastatoare ale masturbării și consumului de pornografie
https://www.youtube.com/watch?v=hH0QxWzUIqU

| doctorandus a răspuns (pentru wannabe):

„Coacționar la clinica deschisă de Becali este Virgiliu George Vlăescu, un teolog care promovează intens multe teorii pseudomedicale pe diferite site-uri de extremă dreaptă."
—Alexandra Nistoroiu, PSEUDOMEDICINĂ! Clinica lui Becali face terapie cu vâsc pentru bolnavii de cancer. Febră indusă în tot corpul, ca să "fiarbă" cancerul! Libertatea, 29 martie 2019

„Am citit-o. Virgiliu Gheorghe nu e om de știință, iar cartea este o adunare de obsesii și manifestări paranoice lipsite de orice suport. Presupun că acum glumești, nu? Nu poți, în mod serios, într-o discuție serioasă, să-mi recomanzi așa ceva. Cartea ar fi revoltătoare dacă nu ar fi hilară. Și acum vorbind serios, spune-mi o carte adevărată, nu îți mai bate joc."
—Brigaela, tpu.ro

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ar fi asa cum zici "mataluta" ai vedea pe toate drumurile doar barbati handicapati. big grin

| mihai69 a răspuns:

Da' de ce să te lași?!?

| doctorandus a răspuns:

Seba: "Daca cantitatile acelea de mancare ne-ar reface, nu se mai termina sperma."

Deci din moment ce poti sa bei cata apa vrei, inseamna ca s-ar putea sa nu te mai opresti din urinat?

| Emilian65 a răspuns:

Daca te lasi de masturbarea excesiva de care vorbesti, totul va reveni la normal.

| doctorandus a răspuns (pentru Emilian65):

Pentru proorocii mincinosi Biblia prevede pedeapsa cu moartea.

| Oana92 a răspuns:

Mintea nu are cum sa iti vina inapoi. Asta pentru ca nu ai avut-o niciodata...

Masturbarea nu are efectele spuse de tine. Sunt doar niste mituri promovate de niste limitati indoctrinati.

| Negoiu a răspuns (pentru Oana92):

Oana, poate aştepţi să ai măcar 20 de ani de activitate sexuală (bineînţeles că si atunci vor fi foarte multe necunoscute), să ne ferim de „sentinţe" dacă se poate...

| Oana92 a răspuns (pentru Negoiu):

Nu am nevoie de 20 de ani de activitate sexuala pentru a trage astfel de concluzii. E suficient sa citesc materiale de calitate si sa imi folosesc minteawinking

| Seba2013 a răspuns:

Pentru unii ignotranti nu exista masturbare excesiva.
Simtul comun ne spune ca tot ce este excesiv este nesanatos, lor nu.

Dependenta sexuala nu o recunosc, cand cineva ajunge asa, spun ca nu se stie cauza si ca el are probleme cu compulsia.
Deci cam tot spre tine se indreapta vinovatia.

Mai vorbesc si un numele religiei, se cred mai destepti, dar sunt varza.

Ei au conultat unele parari, dar nu stie despre anatomia excitatiei sexuala.

Plus ca transgreseaza logica.
Ei spune ca daca nu te masturbezi, te imbolnavesti.
Aici recunosc ca excitatia sexuala are potentialul de a te imbolnavi.

SI dupa aceea spun ca atunci cand te masturbezi elimini stresul.
Aici indirect numesc excitatia sexuala, stres.

Iar doctorandus este sectar in lumea stiintifica.
Daca cantitatile acelea de mancare ne-ar reface, nu se mai termina sperma.
Sperma se reface du`pa un anumit timp.
Daca ar fi asa, nu se mai termina niciodata.

Minte pe fata, si pe ei ii afecteaza masturbarea, doar ca aici pe site nu ii cunosti in realitate.

Ei sunt varza la o discutie cu propiile argumente, vorvesc doar la a treia persoana cu copy paste, si dupa aceea spoun ca asa spune cutare, si trebuie sa il ascultam ca sa spune cutare.

Dependenta sexuala exista, iti dau surse, de ce crezi ca nu recunosc?

Pentru ca aici pe site exista oameni care stiu ca dauneaza, dar ei lucreaza pentru unele organizatii care ii platesc, si fac plblicitate acelei conceptii, pentru ca acea conceptie te programeaza sa fii clientul lor.
Iar ei castiga multi bani, viata nu este asa roz.

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns (pentru Seba2013):

Daca masturbarea continua inlocuieste actul sexual cu o fata/ femeie nu s-ar mai naste copii pe lumea asta. Iar cine a reusit sa copuleze nu cred ca mai doreste sa o inlocuiasca cu onania...

| Seba2013 a răspuns (pentru Neagu_Fanica_1980):

Lucrul acesta este clar, dar ei incerca sa promoveze o filozofie de viata, si nici un felul acela nu au dreptate.

Asta ca masturbarea este pentru copii care se uita la magarii si nu au ocupatie.
Un om serios nu sta sa se uite la aia din videoclip care da ochii pe spate ca sa excite receptorul.
Il ofenseaza indrazneala asta, stie ca aia nu stie de cat sa seduca si este o panarama.

| Seba2013 a răspuns:

Pt. doctorandus:

Exemplul facut de tine este prost. Altfel sunt raporturile.
Baiete, tu pune mana si studiaza ce hormoni se activeaza la excitatie sexuala, si ai sa vezi ca se activeaza catecolaminele.
Conceptul de stres, vorbeste despre aceste catecolamine si ne spune clar ca nu este bine sa le activam in exces!
Ce nu intelegi de aici?
Frica se gaseste in creierul reptilian si activeaza sistemul nervos autonom egal ca la excitatie sexuala.
Stiintificii spune ca aceste sisteme anatomice ne poate imbolnavi.
Vrei sa vezi ca excitatia sexuala este asemanatoare reactiei de lupta sau fuga?
Tocmai de aceea tu spui ca orgasmul elimina stresul.
Ei bine aici spui ca orgasmul elimina stresul(excitatia sexuala!), indirect!
Gandeste putin logic baiete, pentru ca aceste desfasurari te invata.
Iti spun eu ca sunt egale, amandoua de pot imbolnavi!
Daca nu ejaculezi, insemna ca nu ai, inca nu s-a format.
Daca ar fi depozitata ar iesi, nu ca ai avea!