| KanekKi a întrebat:

am 16 ani si stiu ca va suna ciudat, dar cand m-am trezit azi de dimineata (ora 6) m-am trezit si m-am dus sa-mi pregatesc tema la romana(eram cam somnoros) si cand m-am intins la dulap sa iau niste coli nu-mi aduc aminte ce s-a intamplat doar ca eram jos stateam in fund si dormeam si m-am trezit apoi cu durere de maxilar si cred ca ma lovisem de perete(cu capul cand am cazut). Deci epilepsie sigur nu e m-am uitat la simptome si nu sunt la fel + ca e prima data cand mi se intampla asta.Rog seriozitate fara glume,vreau sa stiu ce mi s-a intamplat, daca e necesar sa fac niste analize sau ceva...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu cred ca este vorba de somnambulism pentru ca nu ar fi trebuit sa iti aminesti ca te-ai trezit sa iei coli.
De asemenea, poate a fost doar o eroare a creierului care nu si-a dat seama ca te-ai trezit. De exemplu, daca te-ai trezit foarte brusc si corpul tau nu era pregatit sa se trezeasca.
Poate a fost vorba de o sincopa (lesin) din cauza presiunii scazute a sangelui din timpul somnului care nu s-a ridicat pana ai inceput sa te misti si sa depui efort. Ori o epliepsie de tip absenta.
Pot fi multe lucruri si multe cauze. Insa, cel mai bine ar fi sa vezi daca ti se mai intampla lucrul asta. Daca se mai repeta poti merge la un tomograf sau neurolog.
Pe viitor, incearca sa te odihnesti suficient si sa nu te trezesti foarte brusc.

| KanekKi explică (pentru OoBunnyoO):

Multumesc,cel mai bun raspuns,adevarat, m-am trezit brusc si nu de bunavoie, m-a trezit sor'mea, totusi daca era ceva epilepsie nu ar fi trebuit sa-mi amintesc ce s-a intamplat, in cazul meu mi-am amintit.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru KanekKi):

Ma bucur ca te-am putut ajuta. Mersi pentru funda! happy

8 răspunsuri:
| Lothar a răspuns:

Dormi mai mult...probabil confunzi epilepsia cu altceva
Tu iti cunosti cel mai bine corpul si stii daca ai ceva sau nu
Ca sa fii sigur te poti duce la un control, esti sigur ca nu ai visat si ai cazut din pat? sau poate esti somnambul si ai participat la o bataie de strada.

| KanekKi explică (pentru Lothar):

Nu, nu am visat nimic, lol, am zis ca nu am nevoie de caterinca eu am dormit in alta camera nu in cea in care m-am trezit jos + ca nici macar langa pat nu eram pur si simplu e ca si cum as fi adormit in timp ce voiam sa iau niste amarate de coli

| agentmarius007 a răspuns:

Probabil esti somnambul asa a patit un prieten de-al meu cand am dormit la el, pe la 1 si ceva noaptea s-a ridicat din pat si a intrat in alta camera in somn.

| KanekKi explică (pentru agentmarius007):

Asa m-am gandit si eu si e foarte probabil sa fie asta deoarece dupa ce m-am trezit de jos am simtit(in afara de durerea de cap) cu adevarat ca sunt treaz laughing)))

| Heron a răspuns:

Probabil că eşti somnambul sau ai adormit acolo.

| Mihai_Bogdan_1983 a răspuns:

Fa un consult sau analize cv ca cel mai bine asa big grin