| ZoLd a întrebat:

am 17 ani si tensiunea intre 80-100 bpm in stare de repaus.
Sa ma ingrijorez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Illuminati2016 a răspuns:

Nu.deoarece esti pe duca. Funda?(JK)

| GeneviveJ a răspuns:

80-100 bpm-inseamna batai pe minut ceea ce este frecventa cardiaca nu tensiunea arteriala. Tensiunea arteriala se masoara in mm Hg( milimetru coloana de mercur ). O frecventa cardiaca de 80-100 in repaus este cam mare, se numeste tahicardie. Conteaza conditiile in care se masoara, daca e dupa un efort fizic e normal, dupa emotii sau alte stari de agitatie, frecventa cardiaca creste. O tahicardie trebuie monitorizata, vorbeste cu medicul de familie, sunt necesare masuratori consecutive pentru a decide daca ai nevoie de tratament sau nu. Daca te referi la tensiune valorile normale sunt diferite si se masoara atat tensiunea arteriala sistolica cat si cea diastolica, si ar trebui sa ai un rezultat ceva de genul 110/80 mmHg( am dat o valoare oarecare ).