| anonim_4396 a întrebat:

Cam cat timp este bine sa stam in picioare, in stare de repaus, pe zi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

In mod normal poti sta in picioare 2 - 3 ore cu pauze de 10 - 15 minute in care picioarele trebuie menajate, adica ridicate in pozitie mai sus fata de corp in asa fel incat sangele si limfa sa revina inapoi. Cu cat stam mai mult in picioare fara aceasta pauza favorizam aparitia varicelor, dilatari inestetice si durereroase ale vaselor de sange. Cu timpul, daca nu se pastreaza pauza, poti vedea diferenta la picioarele: bucatarilor, frizerilor, profesorilor etc. Ei stau mult in picioare si rezultatul se poate usor vedea mai ales vara. Seara este indicat sa folosim: Venoruton, Lioton gel etc. care prin masarea usoara intra in piele si ajuta vasele de sange sau peste zi ciorapi compresivi. Daca ti se pare aiurea raspunsul meu, e simplu de testat: stai 2 - 3 ore in picioare cu pauza de 10 - 15 minute intr-o zi si in alta stai 4 - 5 ore fara pauza si vei vedea diferenta. Sau foloseste intr-o zi crema si in alta nu si vezi cum te simti si cum arata picioarele tale. Ele se umfla, devin greoaie si spre seara te vor durea. E simplu! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca stai in picioare, implicit nu esti in repaus.E bine sa stai cat mai mult in picioare. Poti sa te plimbi sa alergi sau sa joci diferite jocuri in aer liber.Nu exista un anumut nr de ore