| anonim_4396 a întrebat:

am aproape 17 ani si de aproximativ 3 luni au inceput sa imi apara ticuri nervoase. nu m-am mai confruntat pana acum cu vreo problema in genul.

tin sa va anunt ca nu aveam mai multe de o data... de obicei ele dureaza 2-3 sapt maxim insa dupa ce termin cu unu' apare altul.

cateva dintre ele au fost: ridicare din umaru' drept, ridicare sprancene, unul la buze, si mai nou clipesc putin apasat cam de 2-3 ori pe minut...

ma deranjeaza chestia asta. cum am spus nu m-am mai confruntat cu asa ceva si mi se pare ciudat sa-mi apara la varsta asta.

ps: nu prezint ticuri vocale

oare ce ar putea fi? sper sa nu ma alaramati degeaba. pentru un raspuns bun dau funda si vot :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Toti avem ticuri si de obicei nici nu ne dam seama de ele pana nu ne atrag atentia altii. Relaxeaza-te, pana la urma ticurile astea contribuie la unicitatea ta, mai ales daca dispar de la sine nu e motiv sa te alarmezi. Totusi daca devin prea agasante, consulta un psiholog, probabil apar pe fondul stresului, sau unui conflict interior nerezolvat.

| zHeArTz a răspuns:

Incearca sa fi mai stapan pe tine, controleaza-te si fi relaxat. Se poate ca stresul si oboseala sa fie cauza.