| Mmaannuu111 a întrebat:

Am aproape 21 de ani, eu fac sala de cateva luni bune dar acum 3-4 zile mi-au apărut niște bubițe pe corp, iar doctorul de familie a spus ca am vărsat de vânt. Vreau să știu daca mai pot continua exercițiile pentru masă musculară acasă deoarece nu am voie sa ies afară. Eu am auzit ca nu este bine sa faci efort fizic dar nu as vrea sa fac o pauză.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

E bine sa nu faci pauza, ca sa nu iti pierzi tonusul muscular, altfel, pentru un timp vei resimti la reluarea antrenamentelor. Acum, corpul fiind obisnuit cu miscarea, nu cred ca ar fi o problema daca ai face exercitii usoare care sa nu te forteze prea mult. Nici femeilor se zice ca nu le prinde bine efortul cand sunt in perioada lor, si totusi, daca te uiti la tenismene, cu programul lor care e uneori incarcat, tot joaca, si tenisul e unul din cele mai solicitante sporturi. E vorba de antrenament, si tu il ai daca faci sport deja de cateva luni bune.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Indiferent de vârstă și de faptul că simți sau nu, este o boală serioasă, organismul luptă din greu cu ea. Orice efort fizic mai intens ia din capacitatea corpului de a lupta cu boala. Și chiar dacă o învinge, pot rămâne sechele pe diferite organe din corp. Astfel exercițiile de forță nu sunt indicate până la vindecare și apoi o perioadă de convalescență de 2 săptămâni, în care reiei treptat programul anterior. Dar poți face o gimnastică ușoară, exerciții de mobilitate.

| Gherghel_Marcel_1976 a răspuns:

Si eu am avut si nu poti sa faci nimic pana nu-ți trece