| Marius1902 a întrebat:

Salut,de vreo 2 saptamani m-am apucat de sala.M-am inaltat ceva in ultimii ani si drept urmare am ajuns inalt si slab, deci trebuia sa aduc o schimbare.Inainte sa ma apuc de sala, am cautat riguros un antrenament bun pentru masa musculara, optim pentru incepatori.Am citit ca cel mai ok ar fi cel full body, deoarece actionez mai mult asupra muschilor, deci le dau acestora ocazia sa creasca mai mult spre deosebire de bro split unde lucrezi o grupa pe saptamana.Toate bune si frumoase, doar ca din intamplare, am vorbit cu un antrenor de la sala si l-am rugat sa se uite pe program..Nu a negat ca antrenamentul full body ar fi ceva gresit,doar ca de exemplu,eu aveam primul exercitiu dintr-o zi genuflexiuni,dupa care saream la impins la piept,flexii,etc...Mi-a explicat ca picioarele sunt o grupa foarte mare si ca daca eu fac genuflexiuni, sangele coboara in picioare si incearca sa concentreze toti nutrientii in acea parte, iar daca eu sar imediat la brate, umeri nu rezolv nimic.Bineinteles ca i-am dat dreptate. Ulterior mi-a recomandat un antrenament upper lower, despre care citisem si eu doar chestii pozitive si era a doua mea varianta dupa full body.Consider ca e mai ok, fiindca nu mai am treceri ciudate de la picioare la brate.Am gasit un antrenament destul de bun pe care il fac de 4 ori pe saptamana : LUNI-UPPER,MARTI-LOWER, MIERCURI-PAUZA, JOI-UPPER, VINERI-LOWER.Deja am avut primele 2 zile de upper-lower,insa problema pe care am avut-o la ambele tipuri antrenament,in special la ce full body, dar chiar si la acesta upper-lower este ca lipseste febra musculara.Din ce stiu este un indicator destul de important si executand exercitiile destul de corect si fiind noi pentru mine, m-as fi asteptat la o febra musculara ceva mai mare, nu doar la mici dureri aproape insesizabile.Treaba e ca la sala trag de rup, exercitiile au volum destul de mare, ma epuizez la fiecare serie.Ieri la upper m-am simtit foarte usurat cand am terminat antrenamentul, abia mai puteam, iar azi abia simt putina febra la umeri.Azi nu mai zic ca la picioare, la anumite exercitii (presa, fandari) deja imi tremurau, iar acum dupa vreo 5 ore de la antrenament nu mai am nimic...stiu ca e putin cam devreme,dar presimt ca nici maine nu o sa am nimic. Dupa cum am spus, exercitiile le execut corect, iar volumul este mai mult decat suficient pentru un incepator, insa nu stiu care ar fi problema.Nu vreau rezultate asa de devreme, dar vreau macar sa stiu ca nu trag degeaba. Oare sa fie cumva pauza dintre serii gresita? Eu las cam 2 minute la exercitiile de baza.Am auzit ca daca lasi prea putin, nu te ajuta la masa, ci la rezistenta.As fi putut sa va las si antrenamentul aici ca sa vedeti exercitiile, dar deja e prea lung mesajul si nu cred ca mai are rost.Astept raspunsuri! Multumesc

1 răspuns:
| Camelia25 a răspuns:

Depinde de organismul tau. Febra musculara derivă din deteriorarea fibrelor musculare, poate că la tine nu se deteriorează