| anonim_4396 a întrebat:

am auzit ca pestele e o carne foarte buna și nu ingrasa foarte mult dar totusi, tonul bucăți la conserva, ingrasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Totul poate ingrasa, depinde ce cantitate mananci. Vezi cate calorii are si ai grija cat mananci.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Cel mai bun peste este cel care il cumperi proaspăt si intreg din pescarii. Cele mai bune specii de pesti sunt:Heringul, Macroul, Codul si Scrumbia dar si multe altele, acestea avand multe substanțe nutritive si benefice pentru organismul uman.Nu consuma specii de pesti precum Pangasius si Somon, deoarece apele in care au trăit acestia au fost toxice si infestate cu diferite substante toxice si grele. Daca doresti totusi sa consumi Somon, trebuie sa aiba o culoare de portocaliu rosiatic nu portocaliu de nuanta deschisa deoarece acest lucru reprezinta pestii din aceasta rasa care nu au mai putut ajunge la împerechere, fiind si acesta un factor care nu contribuie la bunătatea cărnii.Tu alegi ce tip de peste iti place si ce consumi.Meriti"a doua sansa"

| Adiadictie a răspuns:

Nu ingrasa dar nu e sanatos. depinde si de pret. poate daca e mai scump sa nu fie asa toxic

| Volsvagan70 a răspuns:

Pestele este extrem de sanatos, insa nu am incredere in cel la conserva. Am vazut multe documentare germane despre unde sunt pescuiti acesti pesti si in ce conditii sunt tinuti.

| JoookkkeeeRRR a răspuns:

Cel mai bun peşte este acela proaspat cumparat de la pescari sau pescarii. Conservele nu sunt sanatoase

| Andrea39 a răspuns:

Depinde de cantitate. El nu ingrasa foarte mult dar depinde si dacă e dinăla cu ulei. Nici cel cu ulei nu ingrasa mult dar e mai sanatos fara ulei

| FleshUl a răspuns:

Depinde in ce cantitati mananci, daca ai"arderile" bune... daca mananci in cantitati rezonabile nu o sa te ingrasi