| abracadabra227 a întrebat:

Salut TPU, am avut diaree 2 zile in care am facut foarte multe scaune numai apa, exagerat de multa apa, insa acum vreau sa spun ca mi-am revenit si am revenit la alimentatia mea si nu m-am mai dus la baie de 3 zile, inseamna ca sunt constipat? Sau e ceva normal, se reface organismul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| IonelaIasmina a răspuns:

Buna! Ești constipat! După acea diaree, tu revenind la alimentația ta, a existat o dificultate în corp și te-ai constipat. Ca să nu mai fi constipat trebuie să bei multe lichide, în special apă, dar și ceai. Dacă nu va merge nici așa...te duci la medicul de familie și îi ceri pastile pentru constipație.

P.S: Du-te la medic și explicăi totuși situația cu diareea, ca să nu fie ceva grav!
Numai bine!

| Caro34 a răspuns:

Bună! De la ce ai avut diaree? Ar trebui să iei un laxativ ușor de la farmacie și bea lichide multe! În rest, îți vei reveni! Ar fi fost bine să ne zici cum a apărut diareea aceea: ceva rece mâncat, ceva stricat, răceală etc? Numai bine!