| anonimguy3 a întrebat:

Revin din nou cu alta problema din pacate. Am avut probleme cu constipatie in ultimele saptamani cei drept, la ultimele 3 scaune mi-a curs putin sange pentru ca si atunci am fost constipat. Acum ultima data cand am fost nu a fost constipatie dar cand am facut scaunul am simtit intepaturi in zona anusului chiar daca era moale. Acum de 5 zile nu am avut un scaun de orice fel constipatie, diarie sau normal ceea ce ma cam ingrijoreaza. Eu ma stiu de mic ca am organismul programat sa am scaune odata la 3 zile sau 4 maxim dar acum nu stiu chiar sunt ingrijorat. Am mancat fructe, legume, salate, m-am hidratat cu apa, lapte si nimic. Mie totusi cam teama. Nu am luat pastile cu efect laxativ pana acum, dar nu vreau sa le incerc pentru ca rezolva problema doar pe moment si iarasi supozitoarele cred ca fac la fel.

Acum sper ca nu voi mai avea intepaturi cand voi avea scaun. Si va garantez CA NU ESTE constipatie de data asta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Iti recomand sa nu mananci ceva rontait uscat (mai ales mancaruri uscate) Sa manaci mult bors!

| anonimguy3 explică (pentru untu):

De sa mint, in perioada in care am fost constipat am mancat in 95% din cazuri numai carne deci mi-am facut-o cu mana mea bag p**ula in ea de carne ma fac vegetarian. -_-

| untu a răspuns (pentru anonimguy3):

Va rog nu comenta prostii, dar va rog sa va retrageti acest comentariu cu continut obscen! atrageti atentia cuiva si o sa va faca reclamatie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia o lingura de ulei de ricin(il gasesti in farmacii la pretul de 3 lei- 40g). Cand il inghiti, incearca (si reuseste) sa nu iti provoci greata. Dupa cateva ore ar trebui sa faci. Iar pentru hemoroizi iti recomand crema Doxiproct. Spune-i la mama sa ti-o ia de la farmacie, te dai de 2 ori cu ea (dimineata si seara) si iti va trece; este foarte buna!
Aaaa, era sa uit: consuma zilnic minim 2 litri de apa.

| anonimguy3 explică (pentru anonim_4396):

Supozitoarele nu sunt bune? Mi-a luat supozitoare pentru hemoroizi, dar mie nu prea imi plac pentru ca trebuie sa le bag in (.)... si nu prea imi place senzatia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimguy3):

Nu stiu nimic despre supozitoare. Stiu ca am avut probleme cu sangerarile in scaun, iar crema care ti-am recomandat-o m-a ajutat foarte mult.

| KMaddieK a răspuns:

Ai hemoroizi de la constipatie. Ii ai externicand sunt ca niste umflaturi, daca nu, sunt interni. Constipatia, daca spui ca bei lichide si nu ai mancat ceva foarte greu, poate aparea de la un colon iritabil sau stres, mie mi s-a recomandat sa beau lapte incalzit sau dimineata o lingurita de miere cu apa. Daca nu trece si devine cronica, consulta un medic.

| anonimguy3 explică (pentru KMaddieK):

Am uitat sa mentionez, am 15 ani. Hemoroizi la 15 ani? :O :'(

| KMaddieK a răspuns (pentru anonimguy3):

Nu conteaza varsta, hemoroizii apar oricand de la constipatie.

| iulian1302 a răspuns:

Buna! Problemele cu care te confrunti tu pot indica o afectiune mai grava decat te-ai astepta tu. Acum, asa cum au spus si ceilalti utilizatori mai sus, ai hemoroizi(sunt tratabili) si din cate am inteles deja ai inceput un tratament cu supozitoare. In privinta constipatiei ar trebui sa iei legatura neaparat cu un medic specialist pentru ca asa cum am mai spus aceasta(constipatia) poate ''ascunde'' probleme mai grave de sanatate. Daca nu doresti sa iei medicamente si supozitoare pentru constipatie exista ceaiul de crusin care dupa ce il bei isi face efectul in aproximativ 7-8 ore( de preferat sa il bei seara inainte de culcare). Repet mergi la medic pentru control si analize de specialitate!

| ReZiSTorr a răspuns:

Si eu am fost constipat si dupa am fost la un medic specialist si mi-a dat ulei de parafina 30 de zile cu 15 minute inainte sa iau debridatul si dupa ce am luat debridatul, doar dupa 15 minute pot sa mananc. Dupa mancare iau un fel de praf cu apa, numit leruvim.De cand iau toate aceste medicamente, nu mai am nici o problema

| JohnyMoga a răspuns:

Da si ce coneaza varsa frate atat cat nu mananci cum trebuie regulat si numa uscatiru te incui si trebuie mers la spital etc.