| anonim_4396 a întrebat:

acum 2 zile am facut diaree iar acum sunt constipata. Poti vomita daca esti constipat? Si va rog mai spuneti-mi ce sa fac sa nu mai fiu constipata.(dau funda)
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Ana-Maria94 a răspuns:

Bea un ceai laxativ si o sa iesi la toaleta foarte repede, incearca sa eviti mancarea grea, cascavalul, mananca supe ciorbe.

| Floreenofficial a răspuns:

Am patit si eu de cateva ori.
Ca sa nu fii constipata, du-te imediat cand iti vine la baie, bea lichide, dar atentie! nu orice fel de lichide, ceai-uri si manca bors-uri, supe etc.nu manca banane deoarece baloneaza si mananca mancaruri relativ usoare, adica usor de digerat pentru stomacul tau.
De asemenea, iti recomand sa iei si miere de albine dimineata pe stomacul gol are efectul cel mai bun, ca oricand de altfel.De asemenea, fa miscare!

| cristianpopa a răspuns:

Cereale, legume, fructe, seminte...mai ales de in. Toate au fibre ce ajuta la tranzitul intestinal. Plus apa si miscare!

| tania77 a răspuns:

Buna, da poti vomita daca esti constipata, cel putin asa patesc eu de cele mai multe ori, si eu am probleme de acest gen, cel mai sigur este sa mergi la farmacie sa le spui problema si iti vor da ei medicamente ori siropuri, asta cat mai repede sa nu stai asa deoarece vei ajunge la clisma si nu iti doresc este neplacut, iar ca sa nu mai fii constipata pe viitor mie mi-au zis sa mananc putin si des si sa beau cat mai multe lichide, fructele ajuta si ele mai ales kiwi, sper ca te am ajutat cat de cat si iti urez sanatate.