| feaussytube a întrebat:

Salut TPU, am avut recent pneumonie din cauza ca am avut acum 4 luni covid, am stat 10 zile in spital din cauza ca faceam febra iar eu inainte fumam si as vrea sa stiu daca pot sa fumez si acum deoarece imi e frica sa nu patesc ceva si nu stiu in cat timp pot fuma. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BabaOarba a răspuns:

Evident ca cel mai bun sfat ar fi sa nu mai fumezi, dar na, fiecare le stie pe ale lui.

Ar fi trebuit sa ai deja o concluzie medicala in privinta asta. Cei ce au fost internati in spital in urma Covid cu pneumonii au continuat sa faca teste ca sa vada in ce grad au fost afectati plamanii. In mod normal o pneumonie nu afecteaza o persoana pe termen lung, dar in cazul Covid este posibil. Trebuie facute teste sa se vada daca nu au ramas plamanii afectati (radiografie/CT, teste de respiratie, nivel de oxigen etc.). Daca ti-ai facut astfel de teste si doctorul a tras concluzia ca plamanii si-au revenit, atunci poti fuma ca inainte. Bineinteles, acest obicei poate scadea rezistenta si pe viitor la Covid.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Adios fumat, fiindca plamanii iti sunt deja afectati si daca nu lasi fumatul definitiv, boala evolueaza si poti face cancer la plamani.

Atentie, nu ai voie nici sa stai langa cei care fumeaza, fiindca inhalezi aceeasi cantiotate de fum, ca si cum ai fuma tu.

Prietenii care te respecta si iti doresc sa fii sanatos, vor avea bunul simt sa nu fumeze in prezenta ta, ca sa te protejeze.
Cine nu intelege si nu vrea sa te protejeze, inseamna ca nu-ti este prieten si nu merita sa-l mai ai de prieten.

| mi25 a răspuns:

Fumatul pentru pneumonie este tratamentul "ideal". Eu zic ca ai ocazia sa te lasi de fumat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cum sa n ai. eu cu pneumonie mare internat tot asa 10 zile la contagioase pipam in curte pe banca la spital de zici ca era a meu spitalu laughing