| noisolpXekuNemertXe a întrebat:

Am avut urmat un tratament ortodontic și s-a terminat acum aproximativ un an. După finalizare mi s-au făcut 2 gutiere (pentru cele două rânduri de dinți, evident) și mi s-a spus să le port tot timpul înafară de când mănânc sau când îmi curăț dinții. Faza e că e destul de incomod să merg cu ele la școală sau afară (considerând că poate mai cumpăr ceva cipsuri etc.) și n-am unde să le pun și astfel am ajuns să le port doar când dorm.
Știu că fără gutiere care să rețină dinții în loc, aceștia au tendința să se deplaseze în poziția inițială de dinainte de tratament.
Acum vine întrebarea, o să am probleme de genul?
Eu sincer nu am observat o schimbare majoră a configurației dinților, dar mă tem să nu se modifice încet, încet, astfel încât să-mi dea suficient timp să mă obișnuiesc și să nu observ schimbările decât când vor fi de proporții.
Faza e că seara când îmi pun gutierele nu mi se pare să nu se potrivească cu dinții. Simt o ușoară presiune, dar până dimineața trece. Am mai făcut pauze uneori (din diferite motive; nu pauze mai mari de 2 zile și nu foarte des), iar după acestea am simțit o presiune puțin mai mare, dar dimineața din nou nu mai era nicio problemă.
Vă rog răspundeți-mi doar dacă știți exact despre ce vorbiți. Am ajuns să-mi fac puține griji gândindu-mă că totuși nu aș vrea să fi irosit banii părinților pe degeaba pe tratamente ca acum să las totul de izbeliște...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu toti cei carora le-a fost recomandat portul gutierei au avut probleme identice cu ale tale! Unora le-a fost recomandat portul gutierei doar noaptea --- tie, portul in permanenta!
Asadar, pentru reusita tratamentului, du-te intreaba-ti medicul!
Pana atunci, citeste si poate ca vei intelege: http://www.oanalaslau.ro/aparate-dentare/etapa-de-contentie.html