| Cosminel1192 a întrebat:

Am probleme cand vorbesc..mai exact cand pronunt unele cuvinte cu R. Nu mereu e asta,poate de la emotii, habar nu am.

Cum pot scapa de lucrul asta? Este foarte deranjant

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Invata sa fi calm si vei vorbi bine.

| Patricia07 a răspuns:

Cand esti singur si te uiti la un film/serial citeste cu voce tare, fiindca scrisul dispare repede si cu timpul ajungi sa citesti bine si repede si te corectezi, dar dupa cateva luni bune vei vedea efecte. Si eu am probleme si ma balbai laughing dar mi-am propus sa fac treaba asta si te si distrezi ca te gandesti " ba, zici ca vorbesc singura" laughing. Multa bafta!

| Andreea1923 a răspuns:

Poti incerca sa citesti mai mult cu voce tare si sa te corectezi de fiecare data. S-ar putea sa fie si din vina emotiilor, si sa incepi sa vorbesti mai mult in public si cu timpul nu vei mai avea probleme in rostirea cuvintelor cu R. big grin

| Melisa123456789 a răspuns:

Poti sa ai mici probleme de pronuncti, pe care sa nu le sesizeI mereu. Cel mai indicat e sa mergi la un cabinet de logopedie (acolo sunt persoane specializate care prin cateva sedinte te ajuta sa iti corectezi pronuncţia!