| VanatorulDeInimi1 a întrebat:

Am efectuat un RMN iar la concluzii scrie protruzii discale lombar inferior (l4-l5, l5-s1), conflicte discoradiculare. Poate cineva sa imi citeasca asta? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Am avut si eu asa ceva din pacate si s-a lasat cu operatie hernie de disc l4-l5 [diametru 7 mm / 14 mm]. E o operatie usoara dar recuperare grea. Vei avea probleme in anotimpul ploios si rece cand vei fi cam meteo dependent. Sunt si medici care le pun discurile la loc cu mana -dar foarte putini- pentru a evita operatia. Cauta de dr. Harabagiu in Bucuresti. Muuuultaaaa sanatate. Imi pare rau, imi aduc aminte de suferinta mea sad

| AnalbagBannatPeNedrept a răspuns:

Inseamna ca discul intervertebral e bombat si apasa pe radacina nervilor spinali din zona lombara. dureri pe picior ai?

| VanatorulDeInimi1 explică (pentru AnalbagBannatPeNedrept):

Da, dreptul

| AnalbagBannatPeNedrept a răspuns (pentru VanatorulDeInimi1):

Inainte de a considera operatia exista o metoda mai putin invaziva de vertebroplasite facuta de radiologi, intreaba, dar trebuie sa fie un stadiu incipient al bolii. eu nu pot sa imi dau cu parerea ca nu iti pot vedea RMN-urile