| Andreii7 a întrebat:

Am fost diagnosticat cu hernie inghinala si o sa trebuiasca sa ma operez prin metoda laparoscopica, din cate am citit pe internet mi s-a spus ca e o operatie banala de 30 min-1 ora si nu o sa ramana semne iar recuperarea o sa fie foarte rapida, in 3-5 zile o sa pot sa revin la vechile activitati iar in 3 sapt -o luna as putea sa revin la sala dar sa nu fortez. Mie imi este foarte frica! Cateva sfaturi/incurajari? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Intr-adeavr, operatia de hernie inginala este floare la ureche zilele astea, se face in 20-30 minute si a doua zi esti acasa.
Fara dureri si fara nici un pericol, chiar nu ai motive de ingrijoarare.
Recuperarea exterioara se face in 2-3 saptamani, dar fiind vroba de hernie inghinala, se exclude mersul la sala, mai devreme de 3 luni, nu 3 saptamani, ca se rupe operatia la interior si se formeaza din nou hernia.

2 răspunsuri:
| Dumitruionutz3 a răspuns:

Salut acum in prezent cate kg poți ridica?

| raceman a răspuns:

Eu am vazut un caz cu cineva care avea hernie abdominala si doctorul pur si simplu a impins cu mana intestinul la loc. Nu e nimic de speriat la operatie insa pe viitor tine de tine ce vei face ca poate reaparea daca te fortezi deodata.