| Mihai_Vlad_1998 a întrebat:

Ce stiti despre anestezia in coloana? Eu am auzit de la foarte multe persoane ca doare foarte tare, si dupa ce te trezesti din operatie daca iti msiti capul o sa ai niste dureri groaznice de cap! Urmeaza sa ma operez de hernie inghinala si am o foarte mare frica de ace!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, doarte foarte rau cand ti-o face. Eu pot sa rezist in general la injectii, dar la aia efectiv am tresarit, parca am simtit ca mi-a perforat osul. laughing
Aia cu capul nu e adevarata, sau cel putin in cazul meu n-am patit asta.

| anamariarot a răspuns:

Ametelile de dupa, daca persista si la mult timp de la operatie, inseamna ca anestezia nu a fost facuta chiar cum trebuia. In locul in care se face anestezia, exista deja un lichid(lichidul cefalorahidian) si in functie de cati mililitri de anestezic sunt injectati, tot atat lichid cefalorahidian trebuie scos inainte. Multi medici omit etapa asta si din cauza presiunii care se face acolo apar senzatii de disconfort si la ceva timp dupa operatie.
Cat despre operatie, sa stii ca ar fi consecinte nefaste daca nu ai face-o, asa ca trebuie sa fii puternic! Dupa operatie organismul tau va reveni pe fagasul normal si te vei simti mult mai bine!

| Irinelp a răspuns:

Depinde de anestezie daca este total sau partial, eu cand am fost mai mic am fost operat de penis, doctori mi-au facut anestezia de coloana totala, si dupa operatie timp de cateva zile m-a durut foarte tare spinarea si din cauza durerilor de coloana am vomitat timp de cateva zile.

| LexiEla a răspuns:

Am avut apendicita si am facut anestezic in coloana. Doare doar cat tine pana baga serul, e suportabil, iar dupa ce scoate acul nu te mai doare deloc. Eu am dureri de cap ei acum si nu cred ca imi va trece, pentru ca mi se facuse un pic rau in timpul operatiei, dar daca esti calm nu.ti misti capul prea brusc, nu vei avea nimic.

| asuari a răspuns:

Mosul meu a fost operat si acum se simte perfect. Nu s-a plans ca l-ar durea capul ori altceva. Pericolele pe care le implică această anestezie sunt foarte reduse, însă nu absente, motiv pentru care pacientul trebuie să semneze un consimţământ. În cazuri foarte rare, rahianestezia poate provoca o scădere a tensiunii arteriale, hemoragie sau infecţii. Un alt pericol, şi acesta redus, este lezarea unui nerv.Nu iti face griji, totul va fi OK.

| VladIrina a răspuns:

Bună! Eu am făcut anestezie în coloană în 2015 și pot să te asigur că nu e chiar atât de groaznică pe cât pare. Desigur, totul depinde în cea mai mare parte de anestezist, dar și de tine pentru că trebuie să stai nemișcat atunci când te înțeapă. Știu, e greu, că ți-e frică, dar nu simți mare lucru, o pișcătură ușoară și niște furnicături.
Poți să îți miști capul doar stânga, dreapta. Să nu-l ridici pentru că vei avea dureri de cap. Apoi, după operație trebuie să bei multă apă, să elimini anestezicul, alfel vei avea stări de vomă.
Ideal ar fi să ai o consultație de preanestezie cu medicul anestezist și să îți răspundă la toate întrebările.
Cât despre durerea de după operație, depinde de la persoană la persoană.
Curaj! Va trece.