| Alex32254 a întrebat:

Am fost recent la medicul urolog din cauza unor secretii alb-galbui la nivelul penisului si a usturimii in timpul mictiunii.

In urma conversatiei cu domnul doctor acesta mi-a recomandat 3 analize:

- Ag Chlamydia Trachomatis
- Mycoplasma / Ureaplasma identificare/antibiograma
- Ex. bact. secretie uretrala, vaginala, col

Din cate am citit, prelevarea se face prin introducerea unui betisor cu un tampon in capat (asemenea celui de urechi) in uretra.

Curiozitatile mele sunt urmatoarele:

1) daca am de facut 3 analize, vor fi folosite 3 betisoare diferite?
2) este o procedura dureroasa / deranjanta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Panda320 a răspuns:

Buna!
Fiind 3 analize diferite se vor trimite separat in laborator pentru testare. Acest fapt rezulta folosirea a 3 betisoare diferite.
Nu iti face griji de durere, te va freca putin pe varful penisului si v-a atinge orificul foarte putin.
Nu te stresa.
Sanatate, numai bine!

| teo530 a răspuns:

Dacă sunt 3 analize diferite normal că vor fi 3 beţişoare. Nu cred că se va simţi bine dacă te va freca cu beţişorul pe penis.

| Alex32254 explică (pentru teo530):

Teo, nu crezi sau nu stii?

Betisorul va fi folosit doar pentru a ma freca sau a il baga inauntru?

| Alex32254 explică (pentru Panda320):

Multumesc frumos

| Alex32254 explică (pentru Panda320):

Multumesc frumos pentru cuvintele de incurajare!

Am citit pe grup comentarii mai vechi legate de o astfel de procedura si toata lumea spunea ca este dureroasa, fapt care ma panicat putin in special ca persoanele respective au facut o singura analiza (un singur betisor)

| teo530 a răspuns (pentru Alex32254):

Nu ştiu dacă va băga beţişorul înauntru sau nu şi nici cum se va simţi, am presupus doar. Sănătate!