| ALEXXXL19 a întrebat:

am fost vineri sa mi se recolteze sânge și urină pentru niste analize dar după ce am terminat în zona unde m-a înțepat cu acul mi-a apărut o zona albastra care a tot crescut și mana nu o mai pot intrepta că înainte și mă doare daca incerc. Ce poate fi? Leziunea a venit cu scurgeri de sânge sub piele? Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai facut un mic hematom. Pune comprese reci, va trece

| alessia5158 a răspuns:

Pune-ti o compresa cu gheata pe hematom, evita sprijinirea pe brat, nu indoi bratul, nu ridica greutati. Daca durerea nu dispare, du-te la medic(in orase functioneaza non stop centre de primiri urgente ). Aparitia durerii in brat este o urgenta medicala.

| sierra1 a răspuns:

Da, sânge sub piele. Se resoarbe în câteva zile.

| Elena9328 a răspuns:

Îți va trece.
Tu după ce ai făcut analizele de sânge nu ai stat cu vata îmbibată în alcool sanitar 3-5 minute pe locul unde ai fost înțepat cu brațul întins.

| Raducons a răspuns:

Se tine apasat dupa ce extrage acul cateva minute, probabil ca asistenta nu a considerat ca este nevoie sa iti spuna asta, trebuia sa fie atenta cu tine si dupa ce lua proba, dar asta e, o sa treaca in timp dar se va vedea urat o perioada.

| Anon31241212 a răspuns:

E din cauza ca nu a stiut sa ti ia bine sange si a pus prost acul. O sa iti treaca. Incearca sa pui niste gheata ca sa se dezumfle.

| ALEXXXL19 explică:

Mi s-a pus vata cu alcool. Și am tinut-o ceva timp bun. Azi e și mai rău. Daca nu trece până mâine mă voi duce la urgente. Lucrez acum suplimentare deoarece miercuri mă voi opera la gaglioni iară