| anonim_4396 a întrebat:

In locul de unde mi s-a introdus acul pentru a lua o doza de sange, pentru analize, a ramas o aluna! Este exact unde a m fost intepat, si este aluna, nu altceva. Poate cauza intepatura, o aluna?
Este posibil una ca asta? xD

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
kratos
| kratos a răspuns:

Este posibil. Am patit-o eu pe pielea mea si nu am patit absolut nimic. Inca sunt ok big grin

| pepe a răspuns:

Este posibil să ai un nodul.
Acesta poate să apară la unele persoane cărora le este recoltat sânge pentru analize.
Aceşti noduli apar frecvent la persoanele dializate.
Fă o vizită la medicul de familie ca să-ţi spună cum să procedezi.

| alexdop21 a răspuns:

Alunele cresc in copac, petele acelea de culoare maronie se numesc alunite, nevi melanocitari etc.
Mai mult ca sigur ea a fost acolo intr-o forma mai mica si nu asa colorata, dar odata cu introducerea acului, s-a format o aglomeratie de celule pigmentate, si asa a devenit mai vizibila. Incearca sa eviti contactul cu zona respectiva, sa nu o iriti, poate fii cancerigena, iar cand ai timp mergi la un doctor dermatolog si vezi ce-i cu ea.

| mada12 a răspuns:

Nu cumva o aveai si inainte? Se poate sa ti se faca aluna, dar sunt cazuri foaarte rare... oricum, nu cred, probabil ca o sa dispara cu timpul, daca nu e mare nu ai de ce sa te ingrijorezi.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu ai avut alunita inainte, cred ca se poate sa ramana de la ac o picatura de sange subcutanat, dar se resoarbe in cateva zile. Cred!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si mie mi-a aparut o astfel de alunita in locul unde am fost intepata. e de mai bine de 2 ani; nu dispare si nu se mareste.