| GoodLuck15 a întrebat:

Am inteles ca alimentatia ar putea influenta acneea vulgara.
Eu am 17 ani acum,fac sala de ceva timp si dupa cum stiti cand esti in perioada de masa musculara trebuie sa mananci mai mult decat de obicei si bineinteles ai nevoie si de carbohidrati si proteine dar si grasimi
Ei bine cica carbohidratii ar cauza acnee,ma refer si la dulciuri si la sucuri si la toate alimentele astea bogate atat in carbohidrati simplii cat si complecsi.
Eu sunt ectomrf deci iau greu kilograme, asa ca mananc echilibrat dar fara excese.Mananc si dulciuri,consum uneori si fast-food si sucuri.
Daca tin o dieta ca sa scap de acnee slabesc foarte mult si nu vreau asta, deci ce e de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Zaharul si lactatele cauzeaza acneea in principal. Nu trebuie sa manânci alimentele astea nocive ca sa nu slăbești, lol. Concentreza-ti alimentatia pe proteine si grasimi bune si la sala daca faci exercitii cu greutăți o sa-ti dezvolti masa musculara si n-o sa mai fi asa slab.

| RAY a răspuns:

Zaharul ar putea cauza sau testeronul sau ambele, dar acneea e normala la pubertate

| aXy99 a răspuns:

Trebuie sa mananci mult, dar nu trebuie sa consumi sucuri, fast food, dulciuri laughing
Orez, cereale (fulgi de ovaz, secara, ovaz), cartofi (fierti), morcovi, spanac, brocoli, seminte, oleaginoase, fructe de toate tipurile etc. De aici iei carbohidrati si grasimi, nu din dulciuri si prostii laughing
Pe mine alimentatia nu prea m-a afectat. Am avut acnee o perioada indelungata, de vina nu stiu ce a fost...probabil excesul de sebuum, dar am luat un tratament de 6 luni cu SOTRET + multe creme si mi-a trecut. Dermatologul nu mi-a zis nimic de nicio dieta, doar sa ma dau cu cremele, gelurile si sapunurile respective, sa ma feresc de soare si cam atat.

| cristimihailov a răspuns:

Cu exceptia faptului ca tu esti la sfarsitul pubertatii...

| SMH a răspuns:

Fara dulciuri, fastfood, chipsuri, lapte, stat mult in casa si la pc, duș in fiecare dimineata si spalat inainte de sala pe fata. Cam asta fac eu ca sa nu am cosuri.
Bafta!

| SpataroGiorgio a răspuns:

Salut! Incearca sa nu mai mananci ciocolata deoarece din cate stiu ciocolata face acnee. Asa mi-au zis parintii.
Succes!