| RoxanaGhost a întrebat:

As vrea sa dau jos 5 kilograme. Poate cineva sa-mi recomande un program de exercitii? Alimentatia mea e aceeasi:fara paine(nu consum de ani buni),fara fast food,prajeli si sucuri, dulciuri, etc...Si niste mici trucuri ar fi bine venite.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Asta inseamna multe calori, 35000 de calori, scrie tot ce consumi intr-un jurnal, cantarestete zilnic, mai mult sport, macar 3 ore de mers pe jos

| FreddieM a răspuns:

Experienta personala.Am tinut postul de Pasti (40 de zile), am mancat normal. Cand am inceput, cantarul arata 73, 6 iar dupa post arata 68. Recomand de asemenea,, dieta balerina" (cauta pe net) de asemenea probata de mine, a functionat 100%. Sunt o persoana atenta la echilibrul corporal vrei alte detalii putem vb.

| RAY a răspuns (pentru FreddieM):

Nu aveai cum sa slabesti atat de mult, ai urinat mult sau cantarul e stricat

| FreddieM a răspuns (pentru RAY):

Măi prietene ti se pare mult 5, 50 in 40 de zile? Dar ce mai spui ca am dat jos 3, 5 kile in 8 zile cu acea dieta rapida? Ps: Ai aruncat gogoasa doar ca sa te afli in treaba, se vede ca habar n-ai despre echilibrul greutatii corporale sau ca ai experimentat ceva in privinta asta. Dar nu ma supar, căci oricum parerea ta nu conteaza. Si trucurile despre slabit nu se termina aici. Regards

| RAY a răspuns (pentru FreddieM):

Dar nu ma supar, căci oricum parerea ta nu conteaza. Si trucurile despre slabit nu se termina aici. Regards

omule biologic,, fizic, chimic e imposibil asa ceva, 8kg de grasime inseamna 56000 mii de calori, maximul care il poti obtine este de 2000 de calori pe minus per zi, este sf asa ceva, asta contrazice legea termodinamici

| FreddieM a răspuns (pentru RAY):

Scuze Mr. Ray, am facut o eroare. In ianuarie facusem acea dieta rapida, dar nu pierdusem 3, 5 kg ci 2, 5, pe bune. Nu am facut-o intentionat, doar ca uitasem exact. Scuze iar. Poti insista la nesfarsit cu neincrederea, adevarul nu se schimba, doar ca ma provoci ca sa-ti raspund urat. Salutari

| RAY a răspuns (pentru FreddieM):

Omule nu e vb de mine, e vorba de biologie intelegi, eu nu am nimic cu tine, da ala care a ridicat 500 de kg are o rata metabolica de 5000 de calori per zi, ala in 2 zile da 1 kg de grasime, dar eu vb de majoritatea dintre noi sau rententia de apa, eu ma cantaresc dimineata, si cantarul are erorile lui nu este ceva exact

| Cosmin86 a răspuns (pentru FreddieM):

Ai pierdut multa apa si reziduri de pe intestinul gros (alea se elimina cand faci o detoxifiere gen "post" in care nu mananci produse animale).

Un kg de grasime are cam 7700 kcal, corpul arde 2000 kcal pe zi (mai mult sau mai putin, variaza de la pers la pers, daca faci sport arzi mai mult). Deci daca nu mananci absolut nimic (post negru), dai jos un kg in aproximativ 3 zile.

Nu mai confundati apa si rezidurile intestinale (care pot ajunge pana la 10kg) cu grasimea. Poti sa pierzi 10kg si sa fii la fel de gras happy

| FreddieM a răspuns (pentru Cosmin86):

Multumesc pentru efort stimate Cosmin. As dori sa explici si cum oare am elimimat si ultima urma de burta (grasime pe abdomen) si am scazut de aproape doua masuri in talie?

| Cosmin86 a răspuns (pentru FreddieM):

In 8 zile? ca despre asta era vorba, termen scurt.

| unvecin a răspuns:

Ce vârstă / înălțime / masă corporală ai?

| Vreausaatiu a răspuns:

Mergi la sala în fiecare zi, aleargă pe banda o ora, și o sa vezi singura diferențele. Ps renunță și la sare

| Vreausaatiu a răspuns:

Ah, îți recomand să folosești și suplimente pentru arderea grasimilor, da un search pe google