| Andreeaioan115 a întrebat:

am nevoie de ajutor,rinichii unde sunt localizati? eu simt niste dureri in spate mai sus de zona lombara, nu stiu cum sa explic nu am inca nici un simptom

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Rinichii sunt in lojele renale, adica aici (in general pe la nivelul coatelor):
https://goo.gl/DmTV6X

Ce ai tu s-ar putea sa fie o durere renalala, chiar colica renala. Iar cauza de cele mai multe ori e litiaza renala (pietrele). Bea mai multa apa, dubleaza cantitatea de apa pe care o consumi zilnic. Sa ai mereu apa la tine. Poti sa bei 4-5 l pe zi. Daca durerea persista sau chiar se inrautateste e cazul sa te vada un medic urolog, sa-ti faca niste investigatii (echografie si analize) si sa-ti dea un tratament daca e cazul.

| Andreeaioan115 explică (pentru CuriousStuff):

Ajutor,eu sunt foarte trista si plang, dar rinichii unde se afla? jos sau sus? ajutor

| CuriousStuff a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Ti-am pus o imagina, nu iti pot explica mai bine decat poate imaginea aia. In general daca lasi mainile pe langa corp rinichii sunt cam in dreptul coatelor.
De ce esti trista? Chiar daca ai pietre este posibil sa scapi de ele band apa mai multa sau cu medicamente... Daca de operatie ti-e asa frica.

| Andreeaioan115 explică (pentru CuriousStuff):

Pai durerile sunt mai sus decat coatele, parca ma doare spatele, nu stiu cum sa explic, nu am nici un simptom...chiar crezi ca am pietre la rinichi? dar ei sunt cu mult mai jos...

| CuriousStuff a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu, e posibil sa fie o nevralgie, sa te doara coastele, din cauza cresterii, daca te-ai lovit, daca ai stat intr-o pozitie "chiunita" sau ai dormit. Pot sa fie plamanii daca simti ca te doare inauntru, sau coloana daca te doare chiar pe mijlocul spatelui.

| Andreeaioan115 explică (pentru CuriousStuff):

E langa coloana

| Andreeaioan115 explică:

Si mai sus de coate, dar nu inteleg de la ce au aparut aceste dureri...

| Andreea213 a răspuns:

Rinichii sunt sub coaste.

| teemo2000 a răspuns:

In parde din spate jos, aici :http://elytis-hospital.ro/wp-content/uploads/2016/02/pietre-la-rinichi.jpg. Ar fi mai bine sa megi la un medic.

| Andreeaioan115 explică (pentru teemo2000):

Asta inseamna ca am probleme cu rinichii? dar eu am dureri in partea de sus a spatelui...

| teemo2000 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Atunci nu. Rinicii sunt situati in partea de jos. Cel mai bine ar fi sa mergi la un doctor specialist ca asa toata lumea isi poate da cu parerea, dar doar dupa consultatie iti va putea spune cineva cu certitudine care este problema.

| Andreeaioan115 explică (pentru teemo2000):

Ei sunt localizati langa solduri da?

| teemo2000 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Da. In partea de jos a spatelui https://www.europafm.ro/wp-content/uploads/2016/12/pietre-la-rinichi.jpg. Dar se invata si la scoala din cate imi aduc aminte.