| Andreeaioan115 a întrebat:

Salut TPU,am nevoie de un raspuns concret, daca sunt la dieta trebuie sa renunt la painea alba? dau funda/

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Pâinea albă în general nu e prea indicată, dar mai ales dacă intenţionezi să slăbeşti.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu trebuie sa fii mai prostuta din fire, ca tot iti explicam ca NU ai voie nici un fel de paine sau produse de panificatie daca esti la dieta, nici alba, nici neagra, nici intermediara, nici corn cu lapte si nici biscuiti, deloc!

| justanotheruser99 a răspuns:

Ar fi ideal.

| ALGator a răspuns:

Exista vreo 10 feluri de dieta care mai toate se bat cap in cap. Nu rezulta pe care o tii tu. E imposibil de spus.

| PeFuga a răspuns:

Depinde de dietă, însă in general pâinea, mai ales cea alba, ingrasa mult. Sa stii totusi ca nu e atât de greu sa renunti la ea. Eu de multa vreme mi-am propus sa nu mănânc mai mult de câteva felii pe saptamana, atunci cand chiar nu am de ales (la supe sau la chestii tartinabile). Pe lângă pâine trebuie eliminate (sau reduse) din alimentatie si celelalte produse de patiserie: Biscuiti, covrigi, foietaj etc.
Mult succes!

| GeorgeBerbec a răspuns:

Da. Incearca painea neagra sau din cate am auzit mamaliga laughing Daca nu nu mai manca paine

| dariaelena a răspuns:

Da trebuie sa renunti deoarece este facuta din faina alba si nu este de dieta.La dieta poti manca paine integrala, cu tarate, de secara.

| Softe a răspuns:

Eu te sfătuiesc sa nu renunți la pâine, dar sa nu mănânci mai mult de 2 felii subțiri( 50gr) la o masa, acestea aceste echivalează la 100 de calorii.
Corpul are nevoie și de carbohidrați pentru o funcționare optima.

| Thisisnotme a răspuns:

Da,cica mai recomandata e cea neagra la dieta sau din secara sau chiar fara paine. Daca vrei neaparat alba poti sa iti cumperi gata feliata si sa te limitezi la 3 felii maxim pe ziwinking

| HMike a răspuns:

Da,Painea alba are multe grasimi,in schimb cea neagra,nu prea multe, iti recomand mai bine sa nu prea mananci des mancaruri cu paine, mananca de exemplu fructe, salate, etc